زمان دقیق رویت هلال ماه شوال؛ عید سعید فطر چه روزی است؟ + نقشه

«با توجه به ویژگی‌های نجومی هلال ماه شوال ۱۴۴۵ می‌توانیم با اطمینان پیش‌بینی کنیم که امسال پس از سال‌ها هلال ماه با شرایطی آسان در بیشتر کشورهای اسلامی رؤیت خواهد شد و درنتیجه، شاهد هم‌زمانی در اعلام عید سعید فطر در این کشورها خواهیم بود.»عضو ستاد استهلال استان تهران با تاکید بر اینکه اولین نقطه دنیا که شامگاه ۲۱ فروردین قادر به رؤیت هلال ماه خواهد بود، در شرق آسیاست، گفت: با توجه به اینکه روز ۲۰ فروردین در پهنه کشورهای اسلامی، هلال ماه زودتر از خورشید غروب می‌کند، به نظر می رسد در اکثر کشورهای مسلمان در شامگاه سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ عید فطر اعلام شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، کارشناس نجوم در مورد رویت هلال ماه در دیگر کشورهای اسلامی اظهار داشت: «این وضع برای کشورهای حاشیه خلیج فارس، عربستان، ترکیه، لبنان، کشورهای اروپایی و کشورهای واقع در شمال آفریقا و آمریکای شمالی هم صدق می‌کند، اما برای کشورهایی در شرق آسیا مثل هندوستان، بنگلادش، اندوزی و مالزی رویت هلال به آسانی ایران نیست و به ابزار نجومی مثل دوربین دوچشمی نیاز دارد.»

آقای کاظم کوکرم تأکید کرد: با توجه به ویژگی‌های نجومی هلال ماه شوال ۱۴۴۵ می‌توانیم با اطمینان پیش‌بینی کنیم که امسال پس از سال‌ها هلال ماه با شرایطی آسان در بیشتر کشورهای اسلامی رؤیت خواهد شد و در نتیجه شاهد همزمانی در اعلام عید سعید فطر در این کشورها خواهیم بود.

هلال ماه شوال شامگاه سه‌شنبه ۲۱ فروردین قابل رؤیت است/ هم‌زمانی عید فطر در کشورهای اسلامی

نقشه رؤیت‌پذیری هلال ماه شامگاه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ بر اساس پیش‌بینی با نرم‌افزار Accurate Time

این رصدگر هلال ماه برای افراد ساکن تهران که علاقمند به رویت هلال ماه هستند، توضیح داد: هلال ماه شوال در تهران حدود ۵۸ دقیقه پس از غروب خورشید غروب می‌کند و فرصت کافی برای رویت آن بعد از غروب خورشید داریم؛ یعنی از ساعت ۶ و ۳۳ دقیقه که لحظه غروب خورشید در تهران است تا ۷ و ۳۱ دقیقه یعنی لحظه غروب ماه، برای رویت هلال بدون ابزار نجومی کافی است رو به جهت مغرب، آسمان را بر فراز همان ناحیه‌ای که خورشید غروب کرده است، با چشم جست‌وجو کنیم تا هلال ماه را ببینیم.

این روزنامه‌نگار علم در توضیح بیشتر درباره چطور پیدا کردن هلال ماه افزود: هلال ماه در تهران در لحظه غروب خورشید حدود ۱۰ و نیم درجه از افق فاصله دارد. یعنی اگر مشت خود را در حالتی که دست کشیده است رو به افق بگیریم و قسمت پایینی مشت را روی خط افق قرار دهیم، هلال ماه را در لحظه غروب خورشید به اندازه قطر ظاهری مشت دست، بالاتر از افق خواهیم دید. هر چه از زمان غروب خورشید بگذرد، آسمان تاریک‌تر و البته ارتفاع هلال ماه از افق نیز کمتر خواهد شد.

کوکرم تصریح کرد: این تجربه‌ای جذاب برای همه کسانی است که مایل هستند در مسیر رؤیت هلال ماه قدم بگذارند و در تجربه اول هلالی نسبتا آسان را رؤیت کنند.

وی در توضیح علت رویت‌پذیری هلال ماه شوال امسال در سراسر کشور گفت: سن ماه در لحظه غروب خورشید در شامگاه سه شنبه ۲۱ فروردین برای بیشتر شهرهای ایران نزدیک به ۲۱ ساعت است؛ یعنی ۲۱ ساعت از لحظه همراستا شدن مراکز زمین، ماه و خورشید در فضا گذشته است و به علت فاصله‌گرفتن قابل توجه هلال ماه از قرص خورشید در شامگاه ۲۹ رمضان، این هلال را به آسانی در آسمان رویت خواهیم کرد.

اولین رؤیت هلال ماه در پهنه شرق آسیا در شامگاه ۲۱ فروردین/مقارن شدن استهلال ماه با خورشیدگرفتگی

عضو ستاد استهلال استان تهران با تاکید بر اینکه اولین نقطه دنیا که شامگاه ۲۱ فروردین قادر به رؤیت هلال ماه خواهد بود، در شرق آسیاست، گفت: با توجه به اینکه روز ۲۰ فروردین در پهنه کشورهای اسلامی، هلال ماه زودتر از خورشید غروب می‌کند، به نظر می رسد در اکثر کشورهای مسلمان در شامگاه سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ عید فطر اعلام شود.

علی ابراهیمی سراجی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تاریخچه رؤیت هلال ماه، گفت: اولین معیار دیدن هلال ماه حدود ۳ هزار سال قبل توسط بابلی‌ها در بین‌النهرین ارائه شد. تقویم قمری بر اساس رؤیت هلال ماه هزاران سال است که توسط مردم دنیا استفاده شده است. زیرا نیاز به نگارش نداشته و می‌توانند با مشاهده ماه، روزشماری کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس واژه «هفته» به معنای «۷ روز» از ۴ حالت مداری ماه تعریف شده که ماه هر ربع مدار خود را در مدت یک هفته طی می‌کند. بنابراین اولین تقویم ابداعی بشر، تقویم قمری بوده است.

ابراهیمی اضافه کرد: آنچه که در دین اسلام موجب اهمیت تقویم قمری شده، این بود که پیش از اسلام، این تقویم را به عنوان تقویم شمسی استفاده می‌کردند، به این صورت که بعد از گذشت ۱۲ ماه قمری، با توجه به اینکه تقویم قمری ۱۱ روز از تقویم شمسی کوتاه‌تر است، هر ۲ تا ۳ سال، یک ماه کبیسه را به آن اضافه می کردند.

عضو ستاد استهلال استان تهران خاطر نشان کرد: با ظهور اسلام این مساله در آیه ۳۶ و ۳۷ سوره تؤبه و احادیثی از پیامبر اسلام اشاره و به آن تاکید شده که تقویم قمری از شمسی جدا شود و بر اساس حرکت ماه در آسمان باشد.

وی اضافه کرد: از این رو وقایع مختلف در صدر اسلام در تقویم قمری نگارش شده است و از سوی دیگر بسیاری از مناسک مسلمین از جمله ماه رمضان، ماه حج و ماه‌های حرام و غیره در تقویم قمری درج شده است و این تقویم اهمیت خاص خود را دارد.

ابراهیمی ادامه داد: از این رو موضوع دیدن هلال ماه همیشه مهم بوده است و کشورهای مختلف بر اساس احکام فقهی که دارند، به موضوع استهلال وارد شده‌اند و از این رو تفاوت آراء و نظرات در بین آنها در این حوزه وجود دارد.

وی با اشاره به وضعیت رؤیت‌پذیری هلال ماه شوال ۱۴۴۵ در دنیا، گفت: شرایط استهلال در دنیا به گونه‌ای است که به احتمال زیاد اکثر کشورهای اسلامی در یک روز عید فطر را جشن خواهند گرفت.

عضو ستاد استهلال استان تهران، اضافه کرد: برای بررسی رؤیت‌پذیری هلال ماه شوال ۱۴۴۵ باید به لحظه مقارنه ماه و خورشید رجوع شود. این لحظه در ایران در ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه و ۴۶ ثانیه روز دوشنبه، ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۳ رخ خواهد داد و در این لحظه ماه به مقارنه با خورشید می‌رسد.

وی تاکید کرد: این لحظه مقارن با خورشیدگرفتگی کلی زیبایی است که در نیمکره شمالی زمین و در کشورهایی چون مکزیک، امریکا و کانادا قابل مشاهده است.

ابراهیمی ادامه داد: با توجه به اینکه در این زمان (ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه و ۴۶ ثانیه روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۳) هنوز صفحه ماه روی خورشید قرار دارد، لازم است ماه از خورشید فاصله بگیرد تا وضعیت رؤیت‌پذیری انجام شود.

مسئول رصدخانه ماهانی، با اشاره به اولین شامگاه بعد از مقارنه ماه و خورشید یعنی شامگاه ۲۱ فروردین، اظهار کرد: در این زمان هلال ماه در پهنه ایران و بسیاری از کشورهای دنیا به‌ویژه کشورهای غربی از جمله مرکز و غرب آسیا و بخش‌های زیادی از آفریقا، اروپا و آمریکا هلال ماه با چشم غیر مسلح دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: در بخش‌هایی از شرق آسیا و جنوب امریکای جنوبی و جنوب آفریقا هلال ماه با چشم مسلح قابل رؤیت خواهد بود. تنها سرزمینی که رؤیت‌پذیری هلال ماه در ۲۱ فروردین وجود ندارد، قاره استرالیا است؛ ولی در سایر نقاط دنیا و از جمله در ایران هلال ماه در شامگاه ۲۱ فروردین با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.

ابراهیمی اظهار کرد: با توجه به اینکه روز ۲۰ فروردین در پهنه کشورهای اسلامی، هلال ماه زودتر از خورشید غروب می‌کند، به نظر می‌رسد که اکثر کشورهای مسلمان چهارشنبه، ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۳ را عید فطر اعلام کنند.

وی با بیان اینکه احتمال زیاد اکثر کشورها در یک روز عید فطر را جشن خواهند گرفت، توضیح داد: اعلام روز عید فطر بر اساس احکام فقهی متفاوت است. به عنوان مثال در کشور عربستان باید در شهر مکه هلال ماه پس از مقارنه بعد از خورشید غروب کند و مشخص نمی‌کند که هلال ماه دیده می‌شود یا خیر. ولی در ایران دیدن هلال ماه در طی روز حتی با چشم مسلح قابل استناد است و برخی مراجع ایران و عراق دیدن هلال ماه را تنها با چشم غیر مسلح قبول دارند.

عضو ستاد استهلال استان تهران گفت: آنچه که در سال جاری رخ داده، این است که در ۲۰ فروردین، در شهر مکه ماه زودتر از خورشید غروب می‌کند. ضمن آنکه در برخی کشورها از جمله عربستان، ماه رمضان یک روز زودتر از ایران آغاز شد و از این رو ماه قمری در این کشورها ۳۰ روزه به پایان می‌رسد.

این محقق حوزه نجوم، اضافه کرد: در کشورهایی مانند ایران و عراق هلال ماه در شامگاه ۲۱ فروردین با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و در صورت شرایط مساعد جوی و مشاهده هلال ماه، رمضان ۲۹ روزه به اتمام می‌رسد.

ابراهیمی تاکید کرد: هلال ماه در شامگاه ۲۱ فروردین در شرق آسیا، جنوب آفریقا و جنوب آمریکا فقط با ابزار رصدی دیده می‌شود.

۱۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۹
کد خبر: 54095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha