پیش‌بینی بارش‌های سنگین در تعطیلات نوروز/ استان‌ها آماده باشند

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده، بارش در کشور تا پایان فروردین بیش از میزان نرمال خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد مهدی رهنما افزود: بارش از ۲۸ اسفند تا ۵ فروردین ۱۴۰۳ در سطح کشور فراگیر خواهد بود. بارش در جنوب ‌شرق در محدوده کمتر از نرمال و در سایر مناطق بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. بیشترین افزایش بارش برای دو سوی زاگرس خواهد بود. مقدار بارش انباشته فراتر از نرمال برای این مناطق با احتمال حدود ۷۵ درصد ، ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر (به‌طور محلی بیش از ۱۰۰ میلیمتر) پیش‌بینی شده است.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور اضافه کرد: ۶ تا ۱۲ فروردین بارش در استان‌های نوار شمالی نرمال و در سایر مناطق بیش از نرمال خواهد بود. مقدار بارش انباشته طی این هفته برای مناطق محدودی از دامنه شرقی کوه‌های زاگرس میانی و جنوبی با احتمال ۵۰ تا ۷۵ درصد، ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر برآورد می‌شود.

به گفته رهنما ۱۳ تا ۱۹ فروردین بارش کشور در محدوده نرمال تا بیش از آن خواهد بود. احتمال وقوع بارش انباشته بیش از ۵۰ میلیمتر در بخش‌هایی از کشور بین ۵۰ تا ۷۵ درصد برآورد می‌شود.

وی درباره دمای هوای کشور طی نوروز اظهارکرد: دمای هوا طی ۲۸ اسفند تا ۵ فروردین ۱۴۰۳ در استان خوزستان و مناطق ساحلی استان سیستان و بلوچستان حدود یک درجه کمتر از نرمال، مناطقی از شمال ‌غرب، جنوب و شرق کشور بین ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال خواهند بود.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور اضافه کرد: دمای هوای کشور ۶ تا ۱۹ فروردین در شمال ‌غرب و سواحل دریای خزر ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال، در جنوب شرق بین ۱ تا ۲ درجه کمتر از آن و برای سایر مناطق کشور در محدوده نرمال برآورد می‌شود.

رهنما در پایان توصیه کرد: با توجه به اینکه بر اساس این پیش‌بینی‌ها احتمال بارش نسبتا خوبی به‌ویژه در غرب و جنوب غرب وجود دارد و در برخی مواقع این بارش‌ها در شمال و شمال غرب نیز تجربه خواهد شد، احتمال وقوع سیلاب در بستر رودخانه‌ها و یا آبگرفتگی معابر را در این مناطق پیش‌بینی می‌کنیم بنابرایت برای اتراق در حریم رودخانه‌ها و عبورو مروراز آن‌ها احتیاط شود علاوه بر آن مسافران وسایل و ملزومات مورد نیاز همراه داشته باشند تا در مواجهه با بارش سنگین دچار مشکل نشوند.

۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶
کد خبر: 53453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha