دو ماهواره آمازون به مدار زمین رفتند / رقیب اسپیس‌ایکس دست به کار شد

آمازون فرایند ساخت خوشه اینترنت ماهواره‌ای خود را آغاز کرد و ۲ ماهواره آزمایشی کویپرست ۱ و کویپرست ۲ را به مدار زمین برد.

به نقل از اسپیس، در همین راستا دیروز دو نمونه از ماهواره های پروژه کویپر شرکت، همراه یک موشک اطلسV (متعلق به ULA) از مقر فضایی کیپ کاناورال در ساعت ۱۸:۰۶ دقیقه به وقت گرینویچ به فضا ارسال شدند.

قسمت بالایی موشک اطلسV قرار بود ۱۸ دقیقه پس از پرتاب ماهواره‌های کویپر ست ۱ و کویپر ست ۲ را به ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری مدار زمین برساند. اما شرکت ULA قبل از رسیدن به این نقطه عطف پخش زنده عملیات را متوقف کرد.

آمازون فرایند تحقیق و توسعه درباره پروژه کویپر را از سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز کرد و در سال ۲۰۲۰ میلادی مجوز کمیسیون فدرال ارتباطات برای پرتاب و عملیاتی‌ساختن پروژه را دریافت کرد.

این مجوز اجازه ایجاد خوشه‌ای با ۳ هزار و ۲۳۶ ماهواره را صادر کرد و طبق آن آمازون باید حداقل نیمی از آنها را تا ژوئیه ۲۰۲۶ فعال کند. بیشتر ماهواره‌های پروژه کویپر همراه ۳ موشک عظیم به مدار پایین زمین (LEO) ارسال می‌شوند. این موشک‌ها شامل ولکان سنتور متعلق بهULA، موشک آریان متعلق به آریان اسپیس و همچنین موشک نیوگلن معلق به شرکت بلو اوریجین هستند.

هیچ یک از این موشک‌ها تاکنون به فضا پرتاب نشده‌اند و به همین دلیل در پرتاب دیروز از اطلسV استفاده شد. ۲ ماهواره کویپر ست ۱ و ۲ قرار بود همراه موشک ولکان سنتور در بهار به فضا پرتاب شوند اما عملیات همچنان به تعویق می‌افتاد. بنابراین آمازون درماه آگوست تصمیم گرفت از موشک شرکتULA برای پرتاب استفاده کند.

ماهواره‌های کویپر ست ۱ و ۲ به شرکت اجازه می‌دهند فناوری ارتباطات و شبکه را آزمایش کند که در طراحی نهایی ماهواره‌ها به کار می‌رود.

۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱
کد خبر: 47779
منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha