قبض های جنجالی گاز حاشیه ساز شد/ معترضان قبض گاز به کجا مراجعه کنند؟

مسئول تعرفه شرکت ملی گاز اعلام کرد: مشترکانی که در پله های یک تا ۳ قرار دارندهیچ افزایش تعرفه ای نداشته اند. پله های ۴ تا ۶ نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد و پله های ۷ تا ۱۰ نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از همشهری آنلاین امروز محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در نطق خود در مجلس با ایراد گرفتن بر مصوبه اخیر هیات وزیران مبنی بر افزایش تعرفه گاز منازل خانگی که به دست اهالی تویسرکان و نقاط مختلف کشور بعد از گذشتن اوج سرمای اخیر می رسد از دولت درخواست کرد هرچه سریع تر نسبت به این امر تجدید نظر کرده و این رشد یکباره و شدید قیمت گاز مصرفی را به طور جدی تعدیل کند.

این انتقادات در حالی در رسانه ها از سوی برخی نمایندگان مطرح می شود که مهدی کمال آبادی فراهانی، مسئول تعرفه شرکت ملی گاز در گفت و گو با همشهری آنلاین در این خصوص گفت: مجلس با دو بند ک تبصره ۱۵ و بند م تبصره ۱ قانون بودجه سال جاری دولت را موظف کرد که جدول تعرفه گازبها را اصلاح کنند که بر اساس این دو بند هیات مصوبه وزیران آیین نامه ای داد و مدیران اجرایی این بندها را در ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ابلاغ کردند. در واقع مصوبه ای بر اساس تکلیفی بود که مجلس بر عهده دولت گذاشت و او را موکلف کرد جدول تعرفه گازبها را تغییر دهد. بعد از ابلاغ هم، این افزایش قیمت ها در سیستم مشترکان گازبها تعبیه شد و بر اساس آن از ۱۶ آذرماه قبوض صادر شده یا تعدیل شده است.

وی اظهار کرد: شرکت ملی گاز برای ۵ اقلیم آب و هوایی ۱۲ پله تعریف کرده است و برای هر پله تعرفه جداگانه ای تعریف کرده است. به عنوان مثال تعرفه متعارف گاز برای پله های یک تا ۳ تا سقف ۳۲۵ مترمکعب برای یک ماه در نظر گرفته شده است که تهران نیز با توجه به اقلیمی که دارد جزو پله ۳ محسوب می شود. کمال آبادی فراهانی در این خصوص توضیح داد: پایین ترین قبض که شامل اقلیم ۵ می شود از ۳ هزار تومان شروع می شود و سقف آن ۳۰ هزار تومان برای یک واحد در طول یک ماه است. بر همین اساس حدودا ۶۰ درصد واحدهای خانگی در پله های یک تا ۳ قرار گرفته اند که ۲۷ درصد مصرف کل را به خود اختصاص می دهند. پله های یک تا ۳ هیچ افزایش تعرفه ای نداشته اند.

پله ۴ تا ۶ نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش تعرفه گاز داشته اند، پله های ۷ تا ۱۰ نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند و پله های ۱۱ تا ۱۲ که مشترکان بسیار پرمصرف هستند، هر پله ۵ تا ۶ هزار تومان محاسبه می شود. مسئول تعرفه شرکت ملی گاز با بیان این موضوع گفت: طبق گزارش ما حدود ۳۸ درصد واحدهای خانگی ما در پله های ۴ تا ۱۰ قرار گرفته اند که ۶۷ درصد مصرف را به خود اختصاص داده اند. اما قبوض ماهانه این افراد(پله ۴ تا ۱۰) از ۳۰ هزار تومان شروع می شود و سقف آن ۴۷۲ هزار تومان است. اما پله های بالاتر (پله های یازدهم و دوازهم) که مصرفشان از ۹۵۰ مترمکعب به بالاست که این حجم از مصرف برای یک بخش خانگی واقعا یک مصرف غیر متعارف است. چیزی در حدود یک و شش دهم درصد از واحدهای خانگی را به خود اختصاص می دهند که مشترکان بدمصرف و پرمصرف ما هستند و ۶ درصد مصرف را به خود اختصاص داده اند.

اگر یک واحد خانگی در تهران ۹۲۵ مترمکعب مصرف داشته باشد که جزو پله ۱۱ قرار می گیرد، پول قبض این واحد ۹۳۶ هزار تومان برای یک ماه می شود در حالی که اگر این مشترک بتواند مصرف خود را ۷۵ مترمکعب کاهش دهد که کار سختی هم نیست، در پله ۱۰ قرار می گیرد و مبلغ گازبهایش ۴۶۷ هزار تومان می شود.

وی در پاسخ به انتقاد برخی نمایندگان در خصوص افزایش تعرفه گاز در یک هفته ای که به خاطر سرمای زیاد هوا مصرف گاز در کل استان های کشور افزایش یافت، گفت: در واقع افزایش قیمت های تعرفه های گاز از ۱۶ آذر ماه مصوب و اجرایی شده بود اما چون مشترکان به تازگی در حال دریافت قبوض هستند متصورند به خاطر سرمای شدید دی ماه است در حالیکه اینطور نیست. قیمت ها از ۱۶ آذر به بعد با جدول جدید محاسبه می شود. این را هم اضافه کنم ۸۰ درصد قبوضی که الان صادر شده زیر ۱۰۰ هزار تومان است.

کمال آبادی فراهانی در خصوص قبوض رقم های عجیب و غریبی بالای ۴ تا ۵ میلیون تومان برای یک ماه گفت: اولا باید دید قبض صادر شده برای چند واحد است، گاهی یک قبض ۴ میلیون تومانی برای ۱۰ واحد است چون برخی کنترل های گاز تجمیعی است. گاهی هم مبلغ برای دو ماه است که هر یک از این مبالغ باید مورد بررسی شود تا ببینیم ایراد کار کجاست. افراد می توانند به شرکت ملی گاز مراجعه کنند و قبوض خود را آنجا مشاهده کنند و روش محاسبه هم ذکر شده است. اگر باز ابهامی برایشان به وجود آمد به اداره گاز محل سکونت خود مراجعه و مشکل شان را حل کنند.

جدول تعرفه جدید برای فصل سرماست که تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ با همین تعرفه گاز مشترکان محاسبه می شود. تعرفه فصل گرم هم از اول اردیبشهت ماه ۱۴۰۲ مشخص خواهد شد.

۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۱
کد خبر: 38520

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha