چرا از ربع سکه در بورس کالا استقبال نشد؟

فقط نیم درصد عرضه ربع سکه در بورس کالا به فروش رفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد قیمت‌ها در بازار شنبه حول و حوش همان نرخ هفته قبل بودند و تغییر خاصی نداشتند. با این اتفاق بازار برای دهمین روز رنج ماند. آنچه که نقل محافل معاملاتی بود عرضه ربع سکه در بورس کالا است. قرار است در بورس کالا ۵۰۰ هزار سکه در قطع ربع عرضه شود. در روز اول یعنی شنبه فقط ۲۸۰۰ قطعه فروش رفت یعنی تقریبا نیم درصد از عرضه هدف. معامله‌گران تصور می‌کردند استقبال در روز اول سرد بوده است.

دلایلی که معامله‌گران برای استقبال نشدن از عرضه ربع سکه می‌آوردند در چهار محور بود. اول، قیمت کشف شده در بورس کالا. قیمت کشف شده در بورس کالا ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که تقریبا با قیمت بازار تطابق داشت و حتی در این قیمت‌ها ربع سکه بازار مشتری نداشت، بنابراین معامله‌گران کلان انگیزه‌ای برای خرید نداشتند.

دوم محدودیتی بود که در سقف خرید گذاشته بودند. سقف خرید مجاز فقط ۵ سکه اعلام شده بود که این رقم فقط معامله‌گران و خریداران خرد را جذب می‌کرد. سومی ناآشنایی با مکانیزم قیمت در عرضه ربع سکه بورس کالا بود. یکسری می‌گفتند که معامله‌گران قدیمی در قیمت‌گذاری برای سفارش به مشکل خورده‌اند و دقیقا نمیدانستند دقیقا باید با چه قیمتی سفارش‌گذاری کنند.

آخری هم محدودیت‌هایی بود که امکان داشت پس از خرید از طرف نهادهای نظارتی اعمال شود. آن‌ها می‌گفتند به این چهار دلیل نهنگ‌های بزرگ برای خرید ربع سکه دل به دریا نزدند.

در بازار شنبه یک شایعه‌ای شنیده می‌شد که رییس کل جدید برای توسعه بازار حواله و مجاز کردن بازار فردایی برنامه دارد. از نظر معامله‌گران در صورتی که فرزین به سمت عملیاتی شدن این دو طرح قدم بردارد بازار می‌تواند روند نزولی داشته باشد. دلیلشان هم این بود که خروج بازار فردایی از لیست سیاه موجب کاهش ریسک و هزینه در این بازار می‌شود بنابراین به کاهنده بودن قیمت کمک می‌کند. همچنین توسعه بازار حواله و پاسخگویی رسمی به برخی نیازها از حجم تقاضا کم می‌کند که این هم خودش را در کاهش قیمت درهم نشان می‌دهد.

اتفاق دیگر امروز تعطیلی بازار هرات توسط حکومت اسلامی بود. یک گروه می‌گفتند طالبان چند باند فردایی را شناسایی و هرات را تعطیل کرده است و می‌گفتند تعطیلی بازار هرات می‌تواند بازار را کاهشی کند.

از منظر این گروه، هرات برای تهران خاصیت سیگنالی داشت. به همین دلیل هم اعتقاد داشتند اگر بازار فردایی در تهران از لیست سیاه خارج شود، علامت‌دهی به بازار ارز از خارج مرزها به داخل مرزها منتقل می‌شود.

البته یک عده‌ای هم بودند که می‌گفتند هرات به علت سرما و کمبود امکانات تعطیل شده است و فعالیت‌های صرافان و بازار فردایی هرات دوباره ازسر خواهد گرفت.

تحلیل جالب شنبه، اثر برف و سرمای اخیر در تهران و ایران بر بازار ارز و سکه بود. معامله‌گران می‌گفتند برف و سرمای اخیر که با تعطیلی ادارات همراه شده است اثر کاهشی بر بازار دارد، چون حجم معاملات پایین آمده است و خیلی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند در این روز فعالیتی نداشته باشند. به قول یکسری از همکارانشان در راسته فردوسی، در این بازار رنج، خودشان را به سرما ندهند. کاهش ساعت کار بانک‌ها که از آن به فعالیت تق و لق از طرف معامله‌گران یاد می‌شد دلیل دیگریست که می‌گویند برف و سرما موجب کاهش قیمت دلار می‌شود.

۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۹
کد خبر: 38062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha