افزایش‌ موقتی نرخ تورم کنترل شده است/بانک مرکزی برنامه‌های خود را بر اساس ادامه تحریم‌های آمریکا تنظیم کرده‌است

عبدالناصر همتی در صفحه  خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: تلاش مداوم برای ایجاد بی‌ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا وهمدستان او تازگی ندارد. هدف همه این اقدامات، بخصوص در یک سال اخیر، ایجاد انتظارات منفی در مردم برای به زانو درآوردن اقتصاد کشور بوده است

به گزارش رادار اقتصاد عبدالناصر همتی در صفحه  خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: تلاش مداوم برای ایجاد بی‌ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا وهمدستان او تازگی ندارد. هدف همه این اقدامات، بخصوص در یک سال اخیر، ایجاد انتظارات منفی در مردم برای به زانو درآوردن اقتصاد کشور بوده است. 

علیرغم اینکه این فشارها مشکلات و سختی‌هایی برای مردم ایجاد کرده ولی بطور قطع نتوانسته به اهداف اصلی خود برسد. با تدابیر متخذه، القای انفجار نقدینگی و ابر تورم از طریق تحریک انتظارات نیز با ناکامی مواجه شده است.

افزایش‌ موقتی نرخ تورم در ماه‌های ابتدای سال که عمدتاً ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود، با اقداماتی که در حال انجام است،کنترل شده است و تلاش جدی برای نیل  به هدف تورمی اعلام شده، انجام و استمرار خواهد داشت.

نیازهای اساسی کشور به نحو مطلوبی تأمین شده و نیازهای ارزی هم از طریق منابع بانک مرکزی و هم از سامانه نیما، در حال تأمین است و علیرغم افت قابل ‌ملاحظه درآمدهای دولت از فروش نفت، با کمک صادرکنندگان تلاشگر، تأمین ارز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه در جریان است.

بانک مرکزی برنامه‌های خود را بر اساس ادامه تحریم‌های آمریکا تنظیم کرده‌است و این اطمینان را داریم که نفس‌های پایانی تحریم‌ها و دولت فعلی آمریکا نیز نمی‌تواند به برنامه‌های ما در حفظ پایداری بازارها آسیبی وارد کند. 

بانک مرکزی ایران اولویت خود را بر تقویت ثبات و جلوگیری از نوسانات ناشی از سفته بازی و کمک به پایداری و شکوفایی اقتصاد و تولید قرار داده است و با رصد مستمر متغیرهای کلان اقدامات ضروری در بازارهای پول و ارز، انجام خواهد داد.

۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۸
کد خبر: 653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =