قیمت برنج در ۱۴۰۱ سه برابر شد

بررسی قیمت ۸ قلم کالای اساسی و مهم در مرداد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده آن است که «برنج طارم اعلا» و «برنج داخلی هاشمی درجه یک» و «گوشت مرغ تازه» پنج قلم کالای اساسی هستند که این مدت رشد بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت در بازار داشتند.

به گزاش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از اکوایران؛ داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعـت، معدن و تجارت از روند افزایش قیمت کالاهای اساسی در مدت زمان مورد بررسی نشان دهنده آن است که برنج داخلی در این بازه زمانی به یکه‌تازی خود در بازار ادامه داده است. رشد قیمت برنج داخلی از زمستان سال گذشته آغاز شد و این کالای اساسی توانست پس از ۹ ماه پیاپی عنوان رکورداری افزایش قیمت را از به دست گیرد. بطوریکه در مدت زمان مورد بررسی قیمت «برنج طارم اعلا» رشد ۲۰۳.۶ درصدی و «برنج داخلی هاشمی درجه یک» نیز رشد ۱۹۶.۶ درصدی در بازار داشتند.

ارزیابی‌های صورت گرفته همچنین نشان دهنده آن است که در این در این مدت قیمت «گوشت تازه مرغ» هم افزایشی ۱۰۵.۲ درصدی داشته را ثبت کرده است.

قیمت کالای اساسی در مردادماه

«برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) »، «برنج تایلندی (غیر از هومالی)»، «برنج طارم اعلا»، «برنج داخلی هاشمی (درجه یک)»، «شکر سفید»، «گوشت گوساله»، «گوشت گوسفندی‌(مخلوط)» و «گوشت مرغ تازه» ۸ محصولی هستند که در بهمن ماه روند قیمتی آنها ارزیابی شده است.

داده های اعلام شده نشان دهنده آن است که قیمت «برنج طارم اعلا» در مرداد ماه ۱۴۰۱در مجموع ۲۰۳.۶ درصد افزایش قیمت داشته است و قیمت هر کیلوگرم آن از ۳۸ هزار و ۴۴۲ تومان در مرداد ماه ۱۴۰۰ به ۱۱۶ هزار و ۶۵۰ تومان در مدت زمان مورد بررسی رسیده است. برنج داخلی «هاشمی درجه یک» نیز در این مدت رشد ۱۹۶.۶ درصدی داشته و قیمت آن به۱۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. قیمت برنج در مرداد ماه در حالی رکورد بیش از ۲۰۰ درصد را زده که به گفته فعالان این بازار با شروع فصل برداشت در شهریور ماه شاهد کاهش قیمت برنج در بازار خواهیم بود، با این شرایط باید منتظر بود که آیا قیمت برنج کاهشی خواهد شد یا به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.

اما «گوشت مرغ تازه» در مدت زمان مورد بررسی با ۱۰۵.۲ درصد افزایش قیمت از هر کیلوگرم ۲۷ هزار و ۴۷تومان در مرداد ۱۴۰۰ به کیلوی ۵۵ هزار و ۴۹ تومان در مرداد سال جاری رسیده است.

از سوی دیگر در مدت زمان مورد بررسی «شکر سفید» هم رشدی ۹۱ درصدی را ثبت کرده و متوسط قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در مرداد سال گذشته که حدود ۱۳ هزار تومان بود، در مرداد سال جاری به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. براین اساس قیمت «گوشت گوساله» هم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۶۲.۱ درصدی داشت و قیمت آن از بیش از ۱۲۰ هزار تومان به بیش از ۱۹۶ هزار تومان در مرداد سال جاری رسید.

قیمت هر کیلوگرم «گوشت گوسفندی مخلوط» مخلوط نیز از ۱۳۰ هزار تومان در مرداد ۱۴۰۰ به بیش از ۱۷۸ و ۵۹۰ هزار تومان در مدت مشابه سال جاری رسید و رشد ۳۷.۳ درصدی داشته است.

براساس این گزارش قیمت هر کیلوگرم «برنج پاکستانی باسماتی» درجه یک نیز از ۲۴ هزار و ۵۳۱ تومان به ۴۰ هزار تومان افزایش یافت و براین اساس قیمت این کالا در بازه زمانی یاد شده ۶۵.۷ درصد افزایش داشته است. اما قیمت «برنج تایلندی» در این مدت افزایش ۱۵.۹ درصدی قیمت داشت و به هر کیلوگرم ۱۷ هزار و ۹۷۰ تومان رسید.

۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸
کد خبر: 33466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha