دولت توان تامین مالی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی را ندارد/ بانکها در این موضوع همکاری نمی کنند/دولت کار سختی پیش رو دارد

جعفر قادری گفت: با توجه به اینکه دولت تا کنون موفق به تامین منابع مالی لازم برای امر ساخت و ساز مسکن نشده و بانکها نیز در این موضوع با دولت همکاری نمی کنند می توان گفت بخش مهمی از تامین زیر ساخت های تولید مسکن، فراهم نیست.انتظار می رود شیوه های جدیدی برای  استفاده از منابع مردمی در راستای تامین منابع مالی نهضت ملی مسکن به کار گرفته شود.

گروه مسکن پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، جعفر قادری استاد اقتصاد دانشگاه شیراز و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با رادار اقتصاد در خصوص چالش های مسکن و آنچه در این موضوع در دولت و نظام بانکی کشور باید انجام شود، گفت: در این موضوع شکی نیست که جهت گیری دولت سیزدهم نسبت به ساخت و ساز مسکن درست است چرا که دولت متوجه وخامت وضعیت مسکن شده به همین دلیل معتقد به ساخت مسکن و قرار گرفتن دراین مسیراست.
وی در این باره افزود: به هرحال نمی توان کتمان کرد دولت فعلی نسبت به دولت قبلی رویکرد بهتری نسبت به بحث مسکن دارد. متاسفانه دولت قبلی ورود به این موضوع و بحث کلید زدن ساخت و ساز مسکن را  نقطه ضعفی برای خود تلقی می کرد، لذا اهتمامی برای حل مشکل مردم در این  زمینه به خرج نداد. ماحصل هشت سال بی تفاوتی نسبت به ساخت و ساز مسکن، وضعیت امروز در این بخش و تورم های بسیار بزرگی که در حوزه مسکن، مردم را به شدت گرفتار کرده مشهود است.
جعفر قادری در خصوص راه های خانه دار شدن مردم و رویکرد دولت نسبت به این موضوع گفـت: علی رغم اینکه رویکرد دولت نسبت به ساخت و ساز مسکن مهم است و در این باره تصمیم خوبی گرفته اما رویکرد محض، کفایت نمی کند بلکه پیش از هر اقدامی، دولت برای تحقق خواسته های مردم و مطالبات مسکن، زیر ساخت ها را آماده کند. اگر دولت در این زمینه کار کند یعنی از شروع روی کار آمدن در این مدار حرکت می کرد قطعا تا کنون نتایج خوبی برای اعلام کردن به مردم داشت اما به دلیل عدم توجه به این موضوع مهم چالش هایی مانع از تحقق خواست دولت در عرصه ساخت و ساز مسکن شده است.
جعفر قادری در این زمینه توضیح داد: یکی از این چالش ها عدم توانایی دولت برای تامین منابع مالی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی چهار سال است. با توجه به اینکه دولت تا کنون موفق به تامین منابع لازم برای امر ساخت و ساز مسکن نشده و بانکها نیز در این موضوع با دولت همکاری نمی کنند می توان گفت بخش مهمی از تامین زیر ساخت های تولید مسکن، فراهم نیست، لذا در آینده کار ساخت مسکن با دشواری هایی رو به رو می شود. 
وی در خصوص چرایی عدم همکاری شبکه بانکی کشور با دولت در تامین تسهیلات مالی نهضت ملی مسکن گفت: درست است رویکرد دولت برای کنترل ترازنامه بانکها صحیح است و قطعا برداشتها از  حساب های منابع بانک مرکزی برای جلوگیری از رشد نقدینگی باید گرفته شود، اما انتظار می رود شیوه های جدیدی برای  استفاده از منابع مردمی در راستای تامین منابع مالی نهضت ملی مسکن به کار گرفته شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در این باره توضیح داد: دولت با مشوق هایی می تواند سرمایه های خرد و سرگردان مردم را به سمت بورس بکشد تا بازار سرمایه و بورس فعال شوند. بورس بازار مطمئنی برای تامین منابع مالی ساخت و ساز مسکن است.
جعفر قادری خاطر نشان کرد: اگر دولت در این زمینه خوب عمل کند می تواند علاوه بر تامین مالی طرح ملی مسکن، همزمان تورم و رکود را کنترل کند. بی تردید برای هدایت سرمایه های مردم به بورس، دولت باید مسیر اعتماد سازی را باز کند تا خاطره مشقات و زیانهای وارده به مردم در دولت قبلی از ذهن مردم برود و با امید بیشتری در بورس برای کمک به ساخت مسکن، سرمایه گذاری کنند و خود نیز از یک سرمایه گذاری مطمئن سود ببرند.
عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: در غیر این صورت با توجه به عدم همراهی و همکاری نظام بانکی با دولت مشکل مهم واساسی در تحقق وعده دولت در ساخت و ساز مسکن، تامین منابع مالی است که فراهم کردن آن بسیار سخت و دور از انتظار است.

۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸
کد خبر: 32283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha