رشد ۱۸ درصدی بخش مهم پایه پولی در مرداد

در هفته پایانی مرداد ماه تزریق پول در بازار باز برابر با ۷۰ همت ثابت ماند. بررسی داده‌های این بازار نشان می‌دهد در این معاملات سهم مانده عملیات بازار باز در پایه پولی رشدی ۱۸ درصدی را در ماه مرداد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، روند عملیات بازار باز در هفته‌های اخیر مسیری ثابت داشته و در مرز ۷۰ همت ثابت باقی ماند. بانک مرکزی با رصد و فعالیت در دو بازار سعی می کند تا نرخ سود بین بانکی و حجم نقدینگی بانک‌ها را مدیریت کند. 

زمانی که در بازار بین بانکی، بانک مرکزی سیاست را مدیریت نرخ بهره قرار داده و سعی می کند تا نرخ سود بین بانکی را کنترل کند، در واکنش به آن تزریق پول در بازار باز و بازار بین بانکی را افزایش می دهد. در همین رابطه در بازار باز هفته های اخیر، تزریق بانک مرکزی صعودی شد.

رشد معاملات بانک مرکزی در بازار باز

در هفته اخیر بانک مرکزی نزدیک به ۷۰ همت اوراق از بانک‌ها خریداری کرد . مهم‌ترین ابزار در بده بستان بانک‌ها و بانک مرکزی در این بازار خرید و فروش اوراق بدهی است. این اوراق تاریخ سررسید ۷ روزه و نرخ سود معلوم دارد. درهمین رابطه نرخ سود در این هفته با ۰.۳ واحد درصد رشد به ۲۰.۳ درصد رسید. بنابراین هر تزریق پول در بازار باز همراه با یک جذب نقدینگی در این معاملات است. 

در نهایت در  معاملات بازار باز کسر پول قرض شده از بانک ها از پولی که در این نهاد ها در هر هفته تزریق شده برابر با مانده نقدینگی در بانک‌ها بوده که مستقیما در پایه پولی محاسبه می شود.

آمارها تا پایان مرداد ماه نشان می دهد این رقم در مقطع کنونی به مرز ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. بررسی ها نشان می دهد بانک مرکزی با قبض نقدینگی از بانک ها در حال کاهش این متغیر بوده که اکنون دوباره سیری صعودی گرفته است.

برخی تحلیلگران این شاخص را در بازار باز متغیری مهم در اقتصاد دانسته و معتقدند می تواند سهمی فزاینده در پایه پولی داشته و تورم زایی به همراه داشته باشد. این شاخص اکنون نسبت به ماه گذشته در حدود ۱۸ درصد رشد داشته است.

پایه پولی

۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸
کد خبر: 32020
منبع: اکو ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha