۱۹ صندوق بزرگ ۲.۷ همت هم بیشتر از کف نصاب، سهام خریداری کرده اند!

ارزش صندوق‌های درآمد ثابت در مجموع ۴۸۰ همت است که در بین آن‌ها ۱۹ صندوق بزرگ ارزشی در حدود ۳۷۰ همت دارند. این یعنی بیش از ۷۷ درصد ارزش بازار در اختیار این ۱۹ صندوق است؛ و در بررسی‌های دقیق این صندوق‌ها ۲.۷ همت نیز بیش از نصاب ۱۵ درصدی دارایی خریداری کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از شمانیوز، طبق ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار صندوق‌های سرمایه‌گذاری «در اوراق بهادار با درآمد ثابت» ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق در سهام،  حق تقدم سهام،  قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس،  گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس،  اوراق بهادار تامین مالی اسلامی که با هدف تامین نقدینگی جهت خرید شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس منتشر شده باشند و واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری هستند.

امیر کاویان، از فعالان بازار سرمایه گفته صندوق‌های درآمد ثابت این حد نصاب را رعایت نکرده اند. پیشتر نیز با انتشار فهرستی از صندوق‌هایی که مدعی تخلف در رعایت نصاب‌ها بودند، در فضای مجازی موجی از بحث، گفتگو و انتقادها را به راه انداخته بود.

مدیران صندوق ها و کارشناسان ارشد بازار سرمایه از جمله کسانی بودندکه از زمان انتشار این خبر در فضای مجازی اعلام کردند خطای محاسباتی در جدول منتشر شده فاحش، تک بعدی و به دور از واقعیت است.

در این جدول آمده ۳۴ صندوق درآمد ثابت حد نصاب ۱۵ درصدی را رعایت نکرده اند.

یک منبع آگاه: لیست به طور عجیبی از واقعیت به دور است

یک منبع آگاه در سازمان بورس و اوراق بهادار با رد این ادعا به خبرنگار پایگاه خبری شمانیوز خبر داد: لیستی که برخی فعالان بازار منتشر کرده اند، به طور عجیبی از واقعیت به دور است.

برای مثال صندوق‌های درآمد ثابت بزرگ طبق ادعای فعالین ۱۵ همت کسری در خرید سهام دارند، اما واقعیت این است این ۱۹ صندوق بزرگ در مجموع نه تنها کسری ندارند،  بلکه حدود مثبت ۲.۷ همت هم بیشتر از کف نصاب، سهام خریداری کرده اند.

این اشتباه از آنجا ناشی می‌شود که گواهی سپرده‌های کالایی، اوراق خزانه و سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی هم جزو نصاب ۱۵ درصدی لحاظ می‌شود، اما فعالان بازار به این موضوع توجهی نکردند. حال انکه این دستورالعمل با یک جستجو ساده در اینترنت قابل دسترسی بود.

گفتنی است ارزش صندوق‌های درآمد ثابت در مجموع ۴۸۰ همت است که در بین آن‌ها ۱۹ صندوق بزرگ ارزشی در حدود ۳۷۰ همت دارند. این یعنی بیش از ۷۷ درصد ارزش بازار در اختیار این ۱۹ صندوق است؛ و در بررسی‌های دقیق این صندوق‌ها ۲.۷ همت نیز بیش از نصاب ۱۵ درصدی دارایی خریداری کرده اند.

حال قضاوت با شما، فعال نماهای بورسی با انتشار اخبار کذب به دنبال چه چیزی هستند؟

برخی کارشناسان معتقدند این خبر ادعایی دست‌های پشت پرده‌ای است که از سوی بدنه سایر دستگاه‌هایی است که در چند ماه اخیر باعث بروز تلاطمات در بازار سرمایه بوده اند و این آدرس غلط باعث دور شدن رسانه‌ها از اهداف اصلی خود از جمله مقابله با قیمت گذاری دستوری، عرضه خودرو و کنترل نرخ خوراک صنایع، مدیریت عرضه برق و ... است

۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
کد خبر: 31758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha