فروش اوراق کاهش یافت / سیگنال جدید برای بورس

بررسی‌ها نشان می‌دهد که فروش اوراق دولتی در بازار سرمایه کاهش یافته و به عقیده کارشناسان این موضوع می‌تواند تاثیر مثبتی روی بورس داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از تجارت نیوز، در هفته اخیر دولت ۱۶۶ میلیارد و ۷۰۴ میلیون تومان اوراق در بازار سرمایه فروخت، در نهایت مجموع درآمدهای دولت از طریق اوراق به ۲۶٫۵ همت رسید.

از نخستین روز کاری امسال تا هفته اخیر بیش از ۳۲۳۶ همت اوراق مالی اسلامی در بازار معامله شد. بر همین اساس ۹۶ درصد ازآن یعنی ۳۱۱۰ هزار میلیارد تومان مربوط به عملیات بازار باز و یک درصد آن مربوط به فروش اوراق دولتی است.

مجموع درآمدهای دولت از ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ تا ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ از محل فروش اوراق در بازار سرمایه به بیش از ۹۹٫۵ هزار میلیارد تومان است. بخشی از این رقم مربوط به سال ۱۴۰۰ است و بر همین اساس در مرداد ماه این سال ۹٫۵ همت، شهریور ۱۶٫۱ همت،   ۷٫۵ همت در آبان، ۹٫۲ همت در آذر، ۶٫۲ همت در دی، ۹٫۵ همت در بهمن، ۱۵ همت نیز در اسفند ۱۴۰۰ همچنین بخشی از مبلغ مربوط به امسال است. ۱۳٫۱ همت در خرداد ماه، ۹٫۶ همت در تیر، ۳٫۸ همت تا نیمه مرداد توسط دولت شناسایی شده است.

بر اساس امار می‌توان گفت که اوراق فروشی دولت در بازار سرمایه طی یک ماه گذشته نسبت به ماه‌های تیر و خرداد کاهش داشته است.

آمار معاملات ماهانه اوراق مالی اسلامی از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون (هزار میلیارد تومان)

کاهش فشار به بورس

کارشناسان عقیده دارند که فروش اوراق دولتی سیاست انقباضی محسوب می‌شود. همچنین از طریق جمع کردن پول و نقدینگی از بازارها می‌تواند خود زمینه‌ساز رکود باشد. در نتیجه با کاهش شتاب رشد پول و نقدینگی در اقتصاد کشور می‌تواند سمت تقاضا را تضعیف کند و علاوه بر این با کاهش تب تورم نیز از التهاب بالای بازارها در اقتصاد ایران نسبت به گذشته بکاهد.

از سوی دیگر برخی می‌گویند که فروش اوراق صرفا مرهمی موقت بر زخم‌های عمیق اقتصاد کشور است. با وجود اثر کوتاه‌مدت اما راه‌حل اساسی برای کاهش تورم نیست و دوباره بازارها بر همان مدار قبلی در میان‌مدت حرکت خواهند کرد. همچنین بعضا مطرح می‌شود که حجم اوراق در برابر سایر متغیرهای پولی و رشد نقدینگی به حدی کم است که نمی‌توان فروش اوراق دولتی را چندان موثر دانست.

اما به طور کلی می‌توان گفت که کاهش فروش اوراق می‌تواند حداقل از نظر روانی تاثیر مثبتی روی بازار سرمایه داشته باشد.

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
کد خبر: 31677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha