کدام کارگزاری های لغو مجوز شده همچنان فعالند؟

بررسی فهرست کارگزاری‌های لغو مجوز شده و تعلیق فعالیت از سوی سازمان بورس نشان می‌دهد برخی از این شرکت‌ها همچنان فعال مالیاتی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از مهر؛ در کنار ۱۰۸ شرکت کارگزاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار کشور هم اکنون ۱۱ شرکت کارگزاری از سوی این نهاد ناظر با لغو مجوز مواجه هستند و یک شرکت کارگزاری نیز از مهر ماه پارسال تا کنون همچنان با تعلیق مجوز فعالیت روبرو است.

نگاهی به پرونده مالیاتی این ۱۲ شرکت نشان می‌دهد که با وجود لغو مجوز فعالیت و تعلیق فعالیت اما همچنان ۴ شرکت کارگزاری به عنوان شرکت‌های فعال مالیاتی به حیات خود ادامه می‌دهند.

یک کارگزاری نیز در بین این کارگزاران، به عنوان شرکت در حال تصفیه، آگهی انحلال خود را در سال ۹۱ به ثبت رسانده است.

مطابق با جدول زیر شرکت‌های کارگزاری پیشگامان بازار نوین ثبت شده در استان سمنان و از مجموعه شرکت‌های وابسته به گروه بین المللی استراتوس با وجود لغو مجوز فعالیت از سوی سازمان بورس در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ اما همچنان به عنوان شرکت فعال از سوی سازمان مالیاتی کشور شناخته می‌شود.

شرکت کارگزاری کالای کشاورزی پیمان گستر وابسته به مسعود مدلل در شرکت پیمان گستر که مالکیت بیش از ۲ درصد از سهام بورس کالای ایران را نیز در اختیار دارد با وجود لغو مجوز فعالیت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ اما همچنان به عنوان شرکت فعال مالیاتی شناخته می‌شود.

در نهایت از میان شرکت‌های کارگزاری لغو مجوز شده در بازار سرمایه، شرکت کارگزاری نظام مهندسی بخش کشاورزی وابسته به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در حالی همچنان به عنوان شرکت فعال مالیاتی شناخته می‌شود که مجوز فعالیت این کارگزاری در اردیبهشت ۱۳۸۹ از سوی سازمان بورس لغو شده است.

گفتنی است شرکت کارگزاری طلای سبزدانه وابسته به تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان با مدیریت محسن هاشمی، مهدی هاشمی، محمود صادقی افجه، محمدحسین حافظ عقیلی و امیرحسین چیذری در بهمن ۱۳۸۹ از سوی سازمان بورس لغو مجوز اعلام شده و به دنبال آن مطابق با صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده در اسفند ماه همان سال تصمیم به انحلال شرکت و مدیر تصفیه انتخاب می‌شود. تاریخ ثبت آگهی انحلال این کارگزاری در خرداد ۱۳۹۱ به اداره ثبت شرکت‌ها اعلام شده است.

نکته قابل تأمل اینکه از میان ۱۰۸ شرکت کارگزاری فعال و تحت نظارت بازار سازمان بورس تنها شرکت کارگزاری شاخص سهام با تعلیق فعالیت مواجه است که از سال ۱۳۹۸ همچنان ادامه دارد. این شرکت کارگزاری وابسته به گروه خانوادگی پَرنا در شرکت خبرگان تجارت البرز است.

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در راستای اجرای رأی شماره ۳۱۷۲ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، این شرکت کارگزاری را از خرید اوراق بهادار به مدت یکسال، پس از پایان اجرای رأی شماره ۲۳۸۶ محروم کرده است. همچنین در راستای اجرای رأی شماره ۳۶۸۶ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، این شرکت کارگزاری از خرید و فروش به استثنا فروش برای مشتریان بدهکار به کارگزاری در راستای تسویه اعتبار با آن مشتریان، تا زمان انطباق وضعیت کارگزاری با الزامات «دستورالعمل الزامات کفایت سرمایه نهادهای مالی مصوب ۳۰ مهرماه ۱۳۹۰ با اصلاحات بعدی» و «دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مصوب ۹ دی ماه ۱۳۹۱ با اصلاحات بعدی» محروم کرده است.

با این حال همچنان این شرکت کارگزاری به عنوان شرکت فعال از سوی سازمان مالیاتی کشور شناخته می‌شود.

سایر شرکت‌های لغو مجوز شده در این فهرست که وضعیت آنها تحت عنوان غیرفعال مالیاتی عنوان شده در راستای اجرای تبصره ۴ ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم مبنی بر عدم فعالیت در پنج سال گذشته در حالی با این عنوان معرفی شده‌اند که ثبت هر گونه تغییرات برای این شرکت‌ها منوط به اخذ مفاصا حساب مالیاتی از سازمان امور مالیاتی است.

۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
کد خبر: 31623

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha