حقیقی ها نفروختند، ‌بازار سبز شد / نگاه روبه بالای شاخص‌ها در روزی که حقیقی‌ها دست برتر را در بازار داشتند

چهار هزار و ۱۱۲ واحد افزایش در شاخص کل بورس و ۳۵ واحد افزایش در شاخص کل فرابورس، حاصل طناب‌کشی سهامداران در جریان معاملات روز دوشنبه بود. در دقایق ابتدایی این روز ورود یک جریان قدرتمند پول به سمت تقاضای بازار، دست برتر را به سمت طرفداران صعود شاخص‌ها داد تا همین برتری چند دقیقه‌ای در بازار افاقه کند و رنگ سبز بر تابلوی معاملات روز دوشنبه ماندگار شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از روزنامه ایران؛ در این روز ازمجموع ۳۴۸ نمادی که با افزایش قیمت روبه‌رو شدند ۴۴ نماد در بالاترین قیمت مجاز روزانه به صف نشستند و در مقابل از ۳۷۳ نماد قرمزرنگ نیز ۸۱ نماد در صف فروش به کار خود پایان دادند.
حقیقی‌ها از جبهه عرضه‌کنندگان خارج شدند

روند صعودی شاخص‌های روز دوشنبه درکنار ورود یک جریان قدرتمند به سمت تقاضا، یک دلیل عمده دیگر هم داشت. در این روز حقیقی‌های بازار که دیگر نمی‌توانستند با فروش سهام، درخواست انتقال وجه نقد از کارگزاری‌ها را تا بعد از روز سه‌شنبه هفته آینده به ثبت رسانند؛ ترجیح دادند از جبهه عرضه‌کنندگان بازار خارج شوند که این موضوع باعث شد تقاضاکنندگان بتوانند مواضع عرضه‌کنندگان را یکی پس از دیگری فتح کنند و قیمت‌ها را به سمت بالا هل دهند.

در این روز تعداد ۱۱۷ هزار کد حقیقی سهامی به ارزش یک هزار و ۵۳۵ میلیارد تومان را در بازار به فروش رساندند که در مقایسه با روز معاملاتی قبل از آن در حدود ۳۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این روند باعث شد سرانه فروش حقیقی‌ها نیز ۱۹ درصد کاهش یابد و قدرت خرید حقیقی‌ها در بازار به مثبت ۱، ۱ افزایش یابد.

با وجود این؛ روند خروج پول حقیقی از بازار همچنان جاری بود و با ۲۸۰ میلیارد تومانی که از طرف این طیف از فعالان بازار از روند معاملات سهام خارج شد مجموع خروج هفتگی به بیش از یک هزارو ۱۰۰ میلیارد تومان رسید. رقمی که ۲۰۰ میلیارد تومان آن به صندوق‌های درآمد ثابت و در همین حدود نیز به سایر صندوق‌ها وارد شده و بیش از ۶۰ درصد آن از جریان معاملات بازار بیرون رفته است.

خروج سهامداران حقیقی از رینگ‌های معاملاتی روز دوشنبه همچنین باعث شد تا ارزش معاملات خرد نیز با ۳۳ درصد کاهش روبه‌رو شود و بار دیگر به عدد یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بازگردد.

در این روز سه گروه معاملاتی محصولات شیمیایی با ۵۲ میلیارد تومان، بانک‌ها با ۳۶ میلیارد تومان و فرآورده‌های نفتی با ۳۱ میلیارد تومان بیشترین ارزش انتقال سهام از حقیقی به حقوقی را به ثبت رساندند که این موضوع منجر شد تا هر سه گروه مذکور در لیست بالانشینان افزایش قیمت روزانه نیز قرار بگیرند.

در روز دوشنبه نمادهای «فارس»، «نوری»، «فملی» و «شستا» بیشترین تأثیر مثبت و نمادهای «شفن»، «وامید» و «های‌وب» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس به ثبت رساندند. در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «بپاس»، «شراز» و «آریا» تأثیرگذارترین‌ها بودند.

زغال‌سنگ قعرنشین بازدهی گروه‌های بورسی

با کاهش ۲.۸درصدی ارزش بازاری سهام شرکت‌های فعال در زمینه استخراج زغال‌سنگ، مجموع کاهش ارزش ماهانه این گروه به بیش از ۱۶درصد رسید تا این گروه معاملاتی در لیست ۱۰گروه اول با بیشترین نزول قیمت سهام قرار گیرد. کاهش قیمت‌ها در نمادهای زغال‌سنگی در حالی است که شرکت‌های فعال در این گروه توانسته‌اند در سه ماهه فصل بهار جریان درآمدی و سودسازی خود را با رشد مناسبی روبه‌رو کنند و کارنامه‌های امیدوارکننده‌ای از عملکرد فصل بهار خود ارائه دهند.

از طرفی افزایش تقاضای جهانی در ماه‌های گذشته که در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین به وجود آمده بود از جمله مواردی بود که پیش‌بینی‌ها در مورد افزایش قیمت و سودسازی شرکت‌های تولید زغال‌سنگ را افزایش می‌داد؛ موضوعی که استقبال سهامداران حقیقی از سهام این شرکت‌ها را به همراه داشت و این گروه معاملاتی بیشترین نسبت خرید حقیقی را در یک ماه گذشته به خود اختصاص داد.

در تازه‌ترین خبرها نیز آژانس بین‌المللی انرژی به تازگی اعلام کرده تقاضا برای زغال‌سنگ در بازار رکورد زده و این روند با توجه به کاهش واردات گاز روسیه و بازگشت اتحادیه اروپایی به مصرف این سوخت و کمی عرضه در بازار، ادامه خواهد داشت. آژانس بین‌المللی انرژی در این خصوص اعلام کرده تقاضا برای زغال‌سنگ در جهان در سال ۲۰۲۲ به ۸میلیارد تن رسید که با رکورد مصرف تاریخی در سال ۲۰۱۳ برابر است و در سال ۲۰۲۳ بیشتر هم خواهد شد.

این نهاد بین‌المللی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: بر اساس شرایط اقتصادی و روند فعلی بازار و با فرض اینکه اقتصاد چین همان‌طور که انتظار می‌رفت در نیمه دوم امسال بهبود یابد، پیش‌بینی می‌شود مصرف زغال‌سنگ در جهان ۰.۷درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد و به ۸میلیارد تن برسد.

این رقم با رکورد سالانه سال ۲۰۱۳ برابری می‌کند و تقاضای زغال‌سنگ احتمالاً در سال آینده افزایش می‌یابد و به بالاترین میزان می‌رسد.

بنا بر اعلام IEA، به علت افزایش قیمت گاز، تقاضا برای این سوخت بالا رفته است و بسیاری از کشورها مجبور شده‌اند به میزان زیادی، از گاز به سوی زغال‌سنگ بروند و نیروگاه‌های زغال‌سنگی که قبلاً بسته شده بودند را دوباره باز کنند.

در این گزارش آمده است، چین که «مسئول بیش از نیمی از مصرف جهانی زغال‌سنگ است»، با وجود کاهش ۳درصدی تقاضا در نیمه اول امسال، عامل اصلی رشد تقاضا در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ خواهد بود.

همچنین انتظار می‌رود به علت رشد اقتصادی و استفاده گسترده‌تر از برق، تقاضا برای زغال‌سنگ در هند افزایش یابد.

درعین حال اتحادیه اروپا نیز به تقاضا کمک خواهد کرد، زیرا این اتحادیه به دلیل کاهش واردات گاز روسیه، به طور فزاینده‌ای به زغال‌سنگ در تولید برق روی می‌آورد تا جایگزین گاز یا ذخیره آن برای زمستان شود.

در ادامه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است، بازارهای زغال‌سنگ در سال ۲۰۲۳، بویژه پس از اجرایی شدن تحریم زغال‌سنگ اتحادیه اروپایی، بی‌ثبات خواهند ماند و قیمت‌ها ممکن است تا سال آینده به خوبی رشد کنند.

از آنجایی که افزایش قیمت گاز طبیعی باعث رقابتی‌تر شدن زغال‌سنگ در بسیاری از بازارها شده، قیمت‌ جهانی این سوخت نیز به نوبه خود افزایش یافته و در بازه اکتبر ۲۰۲۱ تا ماه مه ۲۰۲۲ به رقمی بی‌سابقه رسیده است.

IEA اعلام کرد: «تحریم‌ها علیه زغال‌سنگ روسیه، بازار را مختل کرده و سبب کمبود عرضه شده است. با توجه به اینکه سایر تولیدکنندگان در جایگزین کردن تولید زغال‌سنگ روسیه محدودیت دارند، قیمت‌های بازار آتی نشان می‌دهد کمی عرضه تا سال بعد و پس از آن ادامه یابد.»

این روند باعث شده قزاقستان در اقدامی پیشگیرانه نسبت به صادرات زغال‌سنگ محدودیت‌هایی اعمال کند. بنا به خبرهای منتشر شده، قزاقستان قصد دارد صادرات زغال‌سنگ از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای را به مدت شش ماه ممنوع کند تا از تکرار کمبود ناشی از خرید فصل گرمایش سال گذشته جلوگیری کند.

وزارت صنعت و توسعه قزاقستان در مصوبه‌ای اعلام کرد ممنوعیت خروج زغال‌سنگ از کشور در کامیون‌ها و خودروها از اواخر جولای آغاز شده است. سایر سوخت‌هایی که برای گرم کردن منازل استفاده می‌شود مانند بریکت و گندله نیز مشمول این قانون می‌شود. این وزارتخانه به‌ طور خاص به رویدادهای سپتامبر اشاره کرد؛ زمانی که سرد شدن شدید غیرفصلی دما باعث افزایش ناگهانی تقاضا برای زغال‌سنگ و ایجاد کسری شد.

مورد دیگری که در این گروه معاملاتی برجسته است مربوط به نسبت‌های پرداخت سود در سال ۱۴۰۰ می‌شود. بنا به گزارش‌هایی که از برگزاری مجامع این شرکت‌ها منتشر شده است، شرکت «کشرق» اقدام به تقسیم سود حداقل میزان مجاز از سودهای خالص شناسایی شده خود کرده است؛ رقمی که در مجمع «کزغال» بسیار متفاوت بوده و این مجمع رأی به تقسیم بیش از ۱۲۰درصد سودهای قابل تقسیم خود داده است. مجمع «کطبس» اما با توجه به عدم ثبت سرمایه جدید شرکت هیچ‌گونه تصمیمی در خصوص سودهای پرداختی خود نگرفت و «کپرور» نیز در حدود ۵۰درصد از سودهای خود را بین سهامداران تقسیم کرد که در مجموع وضعیت تقسیم سود این صنعت در بورس را مناسب نشان می‌دهد.

با تمام این اوصاف، جو بازار در مورد قیمت سهام این گروه معاملاتی همچنان منفی مانده و سهامداران همچنان نسبت به گزارش‌های عملکرد فصل بهار این شرکت‌ها و افزایش تقاضای جهانی برای این محصول روی خوش از خود نشان نداده‌اند.

ارزش سهام سیمانی‌ها با شروع عرضه‌ها در بورس کالا افزایش یافت

شرکت‌های سیمانی روزهای یکشنبه و دوشنبه حدود ۵۰۰ هزارتن انواع محصولات خود را در بورس کالا عرضه کردند. در همین بازه نیز ارزش بازاری این گروه معاملاتی با افزایش روبه‌رو شده است، به طوری که در جریان معاملات روز دوشنبه این گروه معاملاتی با رشد قیمتی ۰.۵ درصدی در لیست بالانشینان بازدهی بازار قرار گرفت. روند روبه رشد تولیدات و افزایش نسبی قیمت‌ها در این صنعت باعث شده تا این گروه معاملاتی در طول شش ماه گذشته نیز با ۴۰ درصد افزایش قیمت روبه‌رو شود و از این نظر در جایگاه سوم در بین گروه‌های بازار قرار گیرد.

این گروه در موضوع تقسیم سود نیز عملکرد خوبی را برای سهامداران به نمایش گذاشت و بیش از ۸۰ درصد از سودهای شناسایی شده در سال ۱۴۰۰ را میان سهامداران خود تقسیم کرد. افزایش تقاضا برای سیمان در داخل کشور می‌تواند ظرفیت‌های خاموش صنعت سیمان در کشور را بار دیگر فعال کند و متعاقباً روند سود سازی شرکت‌های سیمانی در بازار سهام را بهبود ببخشد.

۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
کد خبر: 31218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha