دستکاری نرخ دلار/بازار ارز در خواب فرو رفته است

آخرین بررسی‌ها خبر می‌داد که سکه با ۵۰ هزار تومان کاهش، نرخ ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان را ثبت کرد. نرخ‌های موازی بازار، یعنی سکه رفاه ۱۴ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان و سکه اتحادیه نیز ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان گزارش شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از اقتصادنیوز، بازار دوشنبه هم مثل روزهای دیگر این هفته، رنج بود، اما سطوح قیمت کمی پایین‌تر آمده بودند. چُرت بازار ارز دارد سنگین می‌شود، حتی نشانه‌ها برای پیدا کردن راه هم برای معامله‌گران سخت شده است.

فاصله دلار تهران و دلار هرات

دلار تهران ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان را ثبت کرد و قیمت دلار در هرات کمی از تهران فاصله گرفت. روز یکشنبه نرخ تهران و هرات یکی شده بود، اما دوشنبه دلار هرات حدود ۱۰۰ تومان پایین‌تر از تهران و روی ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان ایستاد.

در بازار هرات همچنان نرخ نقدی بالای فردایی معامله می‌شود، که نشانه این است که تقاضا برای نقدی همچنان بالاست، و البته فردایی هر روز سیگنال کاهش می‌دهد. همچنان سلیمانیه ۳۲ هزار تومان را از دست نداده است و این مرز حمایت مهمی برای این بازار شده است.

نرخ دلار تهران دستکاری شد

بنا به گزارش میدانی اکوایران، برخی‌ها در ارتباط با ۳ نرخ هرات، تهران و سلیمانیه می‌گویند که هرات و سلیمانیه نرمال رفتار می‌کنند و نرخ دلار تهران دچار دستکاری شده است. قیمت دلار در بازار متشکل هم شاهد کاهش جزیی در حدود ۲۰ تا ۳۰ تومان در روز دوشنبه بود.

اما نرخ رسمی دیگر، یعنی نرخ نیمایی خیلی آرام آرام به سمت بالا حرکت می‌کند و در میانه‌های کانال ۲۶ هزار تومان قرار گرفت. در بازار درباره این حرکت نیما می‌گویند که در حال نزدیک کردن خود به بازار متشکل است.

بازار ارز در خواب فرو رفته است

اما در مورد فضای کلی بازار، معامله‌گران، یک بازار کاملا رنج را دارند تجربه می‌کنند. گفته می‌شود نه تقاضایی وجود دارد تا موتور بالارفتن از ۳۲ هزار تومان شود و نه فروشنده‌ای که نرخ را به سطوح قبلی برگرداند. به نوعی بازار ارز به خواب رفته و اینکه این خواب کوتاه مدت است یا میان مدت، ظاهرا بسته به تصمیم‌های سیاسی دارد. تصمیم سیاسی احتمالا می‌تواند نقش آلارم را برای بازار ارز بازی کند.

در بازار سکه چه خبر است؟

در بازار سکه نیز روند با بازار ارز متفاوت نبود. افت‌های جزیی در سکه امامی هم دیده شد؛ آخرین بررسی‌ها خبر می‌داد که سکه با ۵۰ هزار تومان کاهش، نرخ ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان را ثبت کرد. نرخ‌های موازی بازار، یعنی سکه رفاه ۱۴ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان و سکه اتحادیه نیز ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان گزارش شده است. روز یک شنبه سایت اتحادیه طلا بسته بود، دیروز فرمت سایت عوض شد نکته جالب در فرمت جدید جابجایی در قیمت  سکه امامی و بهار آزادی  بود.

3PprZJ7IjPHQ

نکته‌ای که افزایشی‌های بازار کماکان روی آن دست می‌گذارند، حباب بالای سکه هست که با همه افت و اخیزها همچنان عدد بالایی است. حباب سکه در حال حاضر یک میلیون و ۹۵۳ هزار تومان است.

پیام حباب سکه

افزایشی‌ها، این حباب را عادی نمی‌دانند و معتقدند که یک جای کار می‌لنگد. در بازار دوشنبه نظرسنجی کیتکو درباره اونس هم که گفته این هفته صعودی است، زیاد دست به دست می‌شد.

کوچ از بورس به سمت بازار طلا و سکه

آن‌هایی که طرفدار افزایش بودند یک خوراک دیگر نیز داشتند: ریزش بورس. این گروه اشاره می‌کردند پول‌هایی که از بورس خارج می‌شود، سمت طلا و سکه می‌رود. در مقابل یکسری‌ها این سوال را مطرح می‌کنند که اصلا چقدر امکان خروج پول از بورس با این ریزش وجود دارد که بشود چنین تحلیلی کرد؟

بازار دستوری شد

یکسری از معامله‌گران می‌گویند که بازار دستوری شده و این باعث شده تا برخی از آب گل آلود ماهی بگیرند و هر نوع سیگنالی را به مردم بفروشند. بازار به گونه‌ایست که تحلیلگران اگر اشتباه هم بکنند، می‌توانند آن را بفروشند و بگویند که تحلیلشان درست بوده است. معامله‌گران می‌گویند که هر کانال و هر تحلیلگر الان یک کف نرخ دلار دارد که هر وقت دلار به آن سمت حرکت می‌کند هورا می‌کشند، و اگر هم از آن برگردد می‌گویند که از قبل گفته بودیم.

صف دلار سهمیه ای پابرجاست

دلار سهمیه‌ای در بازار ارز دوشنبه بین ۳۰ هزار و ۳۰۰ تا ۸۰۰ فروخته می‌شد و بازار همچنان شاهد صف روی نرخ ۳۰ هزار و ۶۵۰ است. نکته عجیب اما استقبال کم از صرافی‌هایی بود که نرخ کمتری داشتند.گفته می‌شود این مسئله به این علت است که صرافی‌های بزرگ حتی اگر قیمت بالاتر هم بدهند، به دلیل اینکه شناخته شده‌ترند، تجمع هم دور آن‌ها شکل می‌گیرد. البته یک سناریو دیگر نیز وجود دارد که صرافی‌های کوچک، به هر کسی دلار نمی‌دهند.

همچنان دلار سهمیه‌ای از سوی معامله‌گران حرفه‌ای بازار خرید نمی‌شود و همین مسئله موجب شده تا خرید و فروش ارزهای متفرقه در بازار رونق بگیرد.

۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
کد خبر: 30893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha