گزارش مرکز آمار از تورم بازار اجاره/ کرایه در اردیبهشت چقدر بالا رفت؟

بازار اجاره در اردیبهشت بر اساس گزارش مرکز آمار، با افزایش نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از  تجارت‌نیوز، مرکز آمار اخیرا گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در اردیبهشت ١۴٠١ را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، در ماهی که گذشت، هر سه نوع تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه بازار اجاره مسکن، برای خانوارها در سطح کشور، مناطق شهری و روستاها افزایشی بوده. البته به جز نرخ تورم ماهانه این بازار در مناطق روستایی، که نسبت به فروردین امسال تغییری نداشته است.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه بخش اجاره مسکن (درصد تغییر عدد شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل آن)، در ماه اردیبهشت ۱۴۰۱، افزایشی بوده است. این رقم در آخرین گزارش مرکز آمار، ۲٫۵ درصد ثبت شده، در حالی که در فروردین ۲ درصد بوده است. مقایسه دو عدد، افزایش ۲۵ واحد درصدی را در تورم ماهانه، نشان می‌دهد.

نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز، در دومین ماه سال جاری، ۳۰٫۴ درصد بوده است. این رقم در فروردین ۲۸٫۳ درصد اعلام شد. مقاسه دو عدد، افزایش ۷٫۴۲ واحد درصدی را در نرخ تورم نقطه‌ای بخش اجاره مسکن نشان می‌دهد.

همچنین، نرخ تورم سالانه، نیز شاخص مهمی در بررسی تحولات بازار اجاره مسکن محسوب می‌شود. این رقم، گویای درصد تغییر در میانگین اعداد شاخص قیمت، در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه این بخش، در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به ۲۶٫۹ رسید.

مرکز آمار، این رقم را در فروردین سال جاری، ۲۶٫۷ درصد اعلام کرده بود. این به معنای افزایش ۰٫۷۵ واحد درصدی، در نرخ تورم سالانه بخش اجاره مسکن است.

اجاره

گزارش مرکز آمار از تورم بازار اجاره- اردیبهشت ۱۴۰۱

شرایط در مناطق شهری و روستایی چگونه است؟

آماری که تا کنون به آن اشاره شد، در سطح کشور بود. اما شرایط برای خانوارهای ساکن در مناطق شهری و روستایی، به تفکیک چگونه است؟

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق شهری به ترتیب به ۲٫۵، ۳۰٫۴ و ۲۶٫۹ درصد رسیده است (که مشابه وضعیت برای خانوارها در سطح کشور است).

این ارقام در فروردین، ۲، ۲۸٫۳ و ۲۶٫۷ درصد بود. به عبارت دیگر گزارش‌ها گویای افزایش ۲۵، ۷٫۴۲ و ۰٫۷۵ درصدی در نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه بخش اجاره مسکن برای خانوارهای شهری، است.

از سوی دیگر، گزارش مرکز آمار می‌گوید که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق روستایی به ترتیب به ۱٫۸، ۲۹٫۴ و ۲۷٫۱ درصد افزایش یافته است. این ارقام در فروردین به ۱٫۸، ۲۸٫۶ و ۲۶٫۸ درصد رسیده بود. در نتیجه گزارش‌ها افزایش ۲٫۸۰ و ۱٫۱۲ درصدی را در نرخ تورم نقطه‌ای و سالانه خانوارهای روستایی، برای بخش اجاره مسکن نشان می‌دهند. تورم ماهانه این بخش تغییری نداشته است.

۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴
کد خبر: 28577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =