جدی‌ترین مرز احتیاطی بورس‌بازان/آیا سهامداران خرد هنوز با بورس آشتی نکرده‌اند؟

شاخص‌کل بورس تهران برای پنجمین هفته متوالی به صعود ادامه داد و آخرین هفته کامل اردیبهشت‌ماه را با رشد ۲‌درصدی به پایان رساند، با این‌حال حقیقی‌ها اشتیاق چندانی برای حضور در زمین خرید سهام نشان ندادند و برای چهارمین هفته پیاپی شاهد خروج سرمایه‌های خرد از گردونه معاملات بازار سهام بودیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد؛ شاخص‌کل بورس تهران برای پنجمین هفته متوالی به صعود ادامه داد و آخرین هفته کامل اردیبهشت‌ماه را با رشد ۲‌درصدی به پایان رساند، با این‌حال حقیقی‌ها اشتیاق چندانی برای حضور در زمین خرید سهام نشان ندادند و برای چهارمین هفته پیاپی شاهد خروج سرمایه‌های خرد از گردونه معاملات بازار سهام بودیم. هرچند به‌نظر می‌رسد حقیقی‌ها نسبت به گذشته با اطمینان بیشتری به دادوستد سهام می‌پردازند و این بازار نیز برای بورس‌بازان جذاب‌تر شده است اما نوسان دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در مرز ۶/ ۱‌میلیون واحد سبب افزایش تردید بورس‌بازان شده تا با احتیاط بیشتری به معامله سهام در این سطح حساس که برای نخستین‌بار از آغاز نزول قیمت‌ها در مرداد ۹۹ تاکنون در موج‌های صعودی تجربه‌شده، بپردازند.

 همگام با صنایع بورسی

بورس تهران در هفته منتهی به ۲۸اردیبهشت‌ماه شاهد انتقال سهامی به ارزش ۷۴۵‌میلیارد و ۳۱۹‌میلیون‌تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود که بیشترین میزان خروج سرمایه‌های خرد در پنج هفته اخیر بود. آنگونه که آمارها نشان می‌دهد از ۳۹ صنعت فعال بورسی، ۲۹گروه با خالص فروش مثبت حقیقی‌ها مواجه شدند که در صدر این لیست خروج، زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی خودنمایی می‌کردند.

این صنعت در هفته‌ای که گذشت شاهد انتقال سهامی به ارزش ۱۴۳‌میلیارد و ۹۲۶‌میلیون‌ تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران بود. پالایشی‌ها چند هفته‌ای بود به دلیل جذابیت کرک‌اسپرد که ناشی از رشد بهای جهانی نفت‌خام بود، در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار دارند اما پس از اصلاح گزارش ماهانه یکی از این پالایشگاه‌ها و تغییر برخی از برآوردها از کرک‌اسپرد اسفندماه، شاهد جو منفی در این گروه و افزایش تعداد فروشندگان بودیم؛ به‌طوری که شاخص این صنعت در هفته‌ گذشته ۵/ ۳درصد کاهش ارتفاع داد.

شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی دیگر گروهی بودند که هفته چهارم اردیبهشت‌ماه را با خالص فروش مثبت حقیقی‌ها به پایان رساندند. این گروه هفته گذشته شاهد انتقال سهامی به ارزش ۱۴۱‌میلیارد و ۸۲۳‌میلیون ‌تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود، پس از آن نوبت به بانکی‌ها رسید ‌تا با خروج سرمایه‌های خرد به میزان ۱۲۹‌میلیارد و ۴۴۱‌میلیون‌تومان مواجه شوند.  

در آن‌سوی بازار اما پتروشیمی‌ها برخلاف دیگر صنعت نفتی بورس تهران خوش‌اقبال بودند و با ورود سرمایه‌های حقیقی همراه شدند. این صنعت در دادوستدهای هفته منتهی به ۲۸ اردیبهشت‌ماه شاهد خالص خرید ۹۰‌میلیارد و ۷۲۶‌میلیون ‌تومانی سهامداران خرد بود. گروه کانه‌های فلزی نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و در هفته‌ای که گذشت با جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۹‌میلیارد و ۸۱۶‌میلیون‌تومان در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شدند. فلزی‌ها نیز معامله‌ هفتگی خود را با خالص خرید ۱۸میلیاردتومانی حقیقی‌ها پشت‌سر گذاشتند.

 عملکرد بورس‌بازان در روزهای هفته

شنبه: معاملات هفتگی بورس با رشد ۸۹/ ۰‌درصدی نماگر اصلی بازار سهام استارت خورد و شاخص‌کل سهام توانست پس از تقلای چندروزه خود را به سقف تجربه‌شده در سال‌۱۴۰۰ برساند و پس از آن قله ۱۹‌ماهه را فتح کند. نماگر هم‌وزن نیز در این روز ۴۲/ ۱‌درصد صعود کرد. همزمان با این جو خوش‌بینانه، سهامداران خرد به جرگه خریداران پیوستند و در مجموع دادوستدهای روز شنبه، خالص خرید ۶۱‌میلیارد و ۱۳۶‌میلیون‌تومانی را رقم زدند. در این روز از ۳۹ صنعت فعال بورسی، ۱۷گروه موردتوجه حقیقی‌ها واقع شدند اما در مقابل شاهد خالص خروج مثبت این دسته از بورس‌بازان از ۲۲ صنعت بورسی بودیم.

پتروشیمی‌ها روز شنبه در صدر لیست خرید حقیقی‌ها جای گرفتند و شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۴‌میلیارد و ۸۷۶‌میلیون ‌تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند، پس از آن بیشترین خالص خرید این دسته از معامله‌گران به زیرمجموعه‌های گروه مواد و محصولات دارویی اختصاص پیدا کرد. این صنعت در نخستین روز کاری هفته گذشته، میزبان ۵۲‌میلیارد و ۷۹۸‌میلیون ‌تومان سرمایه جدید حقیقی بود.

سیمانی‌ها نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و شاهد انتقال سهامی به ارزش ۴۲‌میلیارد و ۳۱۳‌میلیون‌تومان از پرتفوی سهامداران نهادی به سبد سهام حقیقی‌ها بودند. گروه زراعت که بخش عمده آن را شرکت‌های تولیدکننده کالاهای اساسی تشکیل می‌دهد، روز شنبه با خالص خرید ۲۹‌میلیارد و ۴۵۱‌میلیون‌تومانی حقیقی‌ها همراه شد. در آنسوی بازار اما خودروسازان بیشترین خروج سرمایه‌های خرد را تجربه کردند و شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۸‌میلیارد و ۲۸۷‌میلیون‌تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند، پس از آن نیز بانکی‌ها با خالص فروش ۲۸‌میلیارد و ۵۹۷‌میلیون‌ تومانی این دسته از معامله‌گران مواجه شدند.

یکشنبه: در دومین روز کاری هفته گذشته نماگر هم‌وزن توانست به صعود ادامه داده و هر چند کم‌مقدار اما ۰۷/ ۰‌درصد افزایش ارتفاع دهد، شاخص‌کل ولی مغلوب فشار عرضه‌ها شد و افتی ۳۴/ ۰‌درصد را نشان داد. حقیقی‌ها نیز روز یکشنبه مجددا تصمیم به فروش و ذخیره سودهای شناسایی‌شده در روزهای پیشین گرفتند و مالکیت سهامی به ارزش ۲۸۹‌میلیارد و ۸۲۴‌میلیون‌تومان را به سهامداران نهادی بورس تهران واگذار کردند. در این روز شرکت‌های تولیدکننده کالاهای اساسی جایگاه خود در صدر لیست ورود حقیقی‌ها را حفظ کردند؛ به‌طوری‌که بیشترین خالص خرید سهامداران خرد به میزان ۳۴‌میلیارد و ۸۴۸‌میلیون‌تومان از آن زیرمجموعه‌های گروه محصولات غذایی بود.

زراعی‌ها نیز در روندی مشابه اما با اختلاف زیاد، شاهد ورود ۸‌میلیارد و ۴۶۳‌میلیون‌تومان سرمایه خرد بودند. در مجموع دادوستدهای این روز تنها ۱۱ گروه با اقبال سرمایه‌گذاران حقیقی همراه شدند و در مقابل ۲۸ صنعت، مورد حمایت سرمایه‌های عمده قرارگرفتند. در صدر این لیست حمایتی، گروه فرآورده‌های نفتی با جابه‌جایی سهامی به ارزش ۸۳‌میلیارد و ۷۵۳‌میلیون‌تومان در مسیر حقیقی به حقوقی قرار داشت. بانکی‌ها نیز در روند مشابه با خالص فروش ۳۴‌میلیارد و ۵۴۶‌میلیون‌ تومانی سهامداران خرد مواجه شدند. سه گروه کامودیتی‌محور بورس تهران شامل فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی نیز در مجموع شاهد انتقال سهامی به ارزش ۹۵‌میلیارد و ۶۸۷‌میلیون ‌تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

دوشنبه: در میانه هفته، الاکلنگ بورس مجددا اوج گرفت و شاخص‌کل بازار سهام ۶۹/ ۰‌درصد رشد کرد. نماگر هم‌وزن نیز مجددا با سبقت از شاخص وزنی این بازار، حدود یک‌درصد افزایش ارتفاع داد. این روند افزایشی سبب شد تا حقیقی‌ها به زمین خرید سهام بازگردند و خالص ورود ۹۲میلیاردتومانی را ثبت کنند. در این روز فلزی‌ها وارد لیست خرید حقیقی‌ها شدند و شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۴۳‌میلیارد و ۵۴۵‌میلیون‌ تومان از پرتفوی معامله‌گران عمده به سبد سهامداران خرد تالار شیشه‌ای بودند. زیرمجموعه‌های انبوه‌ساز بورس تهران نیز در روندی مشابه با خالص خرید ۲۷‌میلیارد و ۴۰۱‌میلیون‌تومانی حقیقی‌ها همراه شدند.

سیمانی‌ها نیز شاهد انتقال سهامی به ارزش ۲۳‌میلیارد و ۳۱۴‌میلیون‌تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در مجموع روز دوشنبه، حقیقی‌ها در ۱۶ صنعت خریدار بودند و در مقابل ۲۲ گروه را در لیست فروش خود قرار دادند. پالایشی‌ها بیشترین خروج سرمایه‌های خرد را در این روز تجربه کردند تا حقیقی‌ها مالکیت ۳۷‌میلیارد و ۲۳۹‌میلیون‌تومان از سهام این گروه را به معامله‌گران نهادی بورس تهران واگذار کنند. شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی نیز در این روز، با خروج سرمایه‌های خرد مواجه شدند و خالص فروش ۲۷ میلیاردتومانی این دسته از بورس‌بازان را تجربه کردند. در ادامه نیز نام دو گروه محصولات غذایی و قند و شکر در لیست فروش سهامداران حقیقی به چشم‌ می‌خورد که در مجموع دادوستدهای این روز، با خالص خروج ۲۸میلیاردتومانی سرمایه‌های خرد مواجه شدند.

سه‌شنبه: روز سه‌شنبه آرایش بورسی‌ها تغییر کرد و با فروکش تب خرید گروه‌های تولیدکننده کالاهای اساسی شاهد توجه این دسته از معامله‌گران به صنایع دلاری و کامودیتی‌محور بودیم که یکی از دلایل آن، باقی‌ماندن نرخ دلار در سطوح بالاتر از ۳۰‌هزارتومان بود. این شرایط سبب شد تا در مقابل رشد ۴/ ۱‌درصدی شاخص‌کل، نماگر هم‌وزن ۳۱/ ۰‌درصد نزول کند.

نماگر هم‌وزن در این روز پس از حدود ۲۰‌ماه وارد ابرکانال ۶/ ۱‌میلیون واحد شد؛ حقیقی‌ها اما خالص فروش ۲۸۴‌میلیارد و ۶۲۹‌میلیون ‌تومانی را رقم زدند. لیست خرید سهامداران خرد در این روز به ۷ صنعت محدود شد که البته گروه‌های کامودیتی‌محور را دربر می‌گرفت. در صدر انتخاب حقیقی‌ها برای خرید، زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی با خالص خرید ۵۸‌میلیارد و ۳۷۶‌میلیون ‌تومانی خودنمایی می‌کرد و پس از آن نیز نوبت به معدنی‌ها رسید ‌تا شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۴۷‌میلیارد و ۹۹۳‌میلیون‌تومان در مسیر حقوقی به حقیقی باشند.

فلزی‌ها نیز روز سه‌شنبه برای خریداران حقیقی جذاب بودند و انتقال سهامی به ارزش ۱۳‌میلیارد و ۷۹۰‌میلیون ‌تومان از پرتفوی سهامداران عمده به سبد سهام حقیقی‌ها را تجربه کردند. در آنسوی‌ بازار ۲۹ صنعت با خروج سهامداران خرد مواجه شدند. همان‌طور که اشاره شد با فروکش تب تقاضا در سهام گروه‌های وابسته به دلار ۴۲۰۰‌تومانی، این صنایع با خروج سرمایه‌های خرد همراه شدند. به این ترتیب در صدر لیست خروج حقیقی‌ها شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۸۷میلیاردتومان از صنعت زراعت در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم، پس از آن اما شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی بودند که با خروج سرمایه‌های خرد به میزان ۶۶۹‌میلیارد و ۴۷۷‌میلیون‌تومان مواجه شدند.

چهارشنبه: در روز پایانی هفته، فشار عرضه‌ها در تالار شیشه‌ای تشدید شد و همزمان با افت ۶۹/ ۰‌درصدی شاخص‌کل و عقب‌نشینی مجدد به زیر سطح ۶/ ۱‌میلیون واحد، شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۳۲۴ میلیاردتومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. سهامداران خرد روز چهارشنبه فقط در دو گروه محصولات شیمیایی و خودرو خالص خرید مثبتی را رقم زدند.

پتروشیمی‌ها در این روز با خالص خرید ۲۰‌میلیارد و ۳۹۹‌میلیون‌تومان حقیقی‌ها همراه شدند و در میان سهام خودرویی نیز شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۹‌میلیارد و ۲۴۲‌میلیون‌تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. در آنسوی بازار اما ۳۳ صنعت با خروج سرمایه‌های خرد مواجه شدند. گروه‌های بزرگ دلاری و غیردلاری در صدر این لیست خروجی قرار داشتند. فلزی‌ها خالص فروش ۸۲‌میلیارد و ۸۸۸‌میلیون‌تومانی سرمایه‌گذاران خرد در دادوستدهای روز چهارشنبه را تجربه کردند و پس از آن معدنی‌ها بودند که شاهد انتقال سهامی به ارزش ۳۳‌میلیارد و ۴۹۱‌میلیون‌تومان از سبد سهامداران خرد به پرتفوی حقوقی‌ها بودند. در ادامه نیز حقیقی‌ها روز چهارشنبه مالکیت ۳۲میلیاردتومان از سهام بانکی خود را به معامله‌گران نهادی بورس تهران واگذار کردند.

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
کد خبر: 28347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =