تورم تولیدکننده بخش صنعت در قله بیست ساله + نمودار

تورم سالانه تولید کننده در بخش صنعت در سال ۱۴۰۰ هم ارز با سال قبل خود در بالاترین سطح بیست ساله قرار گرفته است. بررسی این شاخص به تفکیک بخش های مختلف نیز نشان می دهد بخش ساخت مواد شیمیایی و فرآورده های شیمیایی بیشترین رشد قیمت ها را در این مقطع دارا بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از اکو ایران، روند تورم تولید کننده در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که افزایش هزینه های تولید در هر بخش می تواند منجر به افزایش هزینه مصرف کننده شود.

در همین رابطه داده های به ثبت رسیده از وضعیت تورم تولید کننده در بخش صنعت ایران نشان می دهد تورم زمستانی تولید کننده در این گروه به ۷.۸ درصد رسیده که البته در مقایسه با فصل قبل کاهش ۲.۱ واحد درصدی داشته است.

تورم فصلی تولید کننده صنعت؛ ۷.۸ درصد

تورم فصلی تولیدکننده بخش صنعت در زمستان امسال برابر با ۷.۸ درصد به ثبت رسید. مقایسه شاخص قیمت تولید کننده در این بخش با موقعیت مشابه خوددر سال گذشته نشان از رشد ۴۰.۷ درصدی این شاخص داشته که در مقایسه با فصول قبل امسال مسیری کاهشی را به ثبت رسانده است.

درمقایسه فصلی پایان ۱۴۰۰ مشاهده می شود بخش «ساخت کک و فرآورده های حاصل از پالایش نفت» در کشور تورم فصلی معادل با ۱۸ درصد داشته که بیشترین تورم فصلی در این بخش بوده است.

کمترین تورم فصلی هم در این مقطع به «ساخت چوب و فرآورده های چوب» مرتبط بوده که برابر با ۱.۵ درصد ثبت شده است.

اما با تکمیل آمارهای تورم تولید کننده بخش صنعت می توان به طور کلی برآوردی را از تورم این بخش در کل سال ۱۴۰۰ ارائه داد.

تورم

رکوردزنی تورم تولید کننده صنعت در سال ۱۴۰۰

طبق داده های مرکز آمار تورم تولیدکننده گروه صنعت درسال ۱۴۰۰ برابر با ۵۶.۷ درصد بوده که تقریبا هم سطح با سال قبل خود به ثبت رسیده است. درادامه تورم سال ۱۳۹۹ طبق برآورده های مرکز آمار برابر با ۵۶.۸ درصد بود.

مقایسه این شاخص با سال های گذشته نشان می دهد تورم تولید کننده بخش صنعت همچنان رکورد بیست ساله داشته و در بالاترین سطح سالانه خود قرار گرفته است.

بالاتر بودن این شاخص در بخش صنعت نشان می دهد هزینه تولید محصولات صنعتی در بالاترین افزایش قیمت سالانه در ۱۴۰۰ قرار گرفته که می تواند منجر به رشد تورم در سال های بعد شود

به این معنا که با حتی اگر کاهش قیمت تحت عوامل بیرونی در کشور میسر شود اما باز هم هزینه تولید بالا اجازه ادامه روند کاهشی در محصولات صنعتی را نخواهد داد.

درادامه تفکیک بخش های مختلف نشاندهنده آن است که در سال گذشته بخش ساخت مواد شیمیایی و فرآورده های شیمیایی بیشترین تورم را در سال ۱۴۰۰ ثبت کرده است.

این تورم برابر با ۷۳.۹ درصد به ثبت رسیده است. ساخت چوب و فراورده های چوبی نیز تورم ۷۰ درصدی را در این ماه ثبت کرده که دومین رکورد را داشته است.

در نهایت طبق مشاهدات آماری می توان گفت تورم مصرف کننده در بخش محصولات صنعتی در سال آینده همچنان بالا بوده اما مسیر کاهشی در تورم نقطه ای این بخش احتمال رفع عامل تورم زای هزینه تولید را در سال های بعد به همراه دارد.

تورم

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳
کد خبر: 28172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =