فرصت ۳ ماهه به دارندگان ارز خانگی؛ ارزهای‌تان را بفروشید!

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: دارندگان ارز بالاتر از ۱۰ هزار یورو و معادل آن از امروز (۱۰ اردیبهشت ماه) سه ماه فرصت دارند که اگر سند معتبر خرید از بانک ها و صرافی های مجاز در این خصوص ندارند، این ارزها را به صرافی‌های مجاز بفروشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد؛«مرتضی ستاک» گفت: همچنین می توانند آن را در اختیار بانک‌ها قرار دهند و با افتتاح حساب سپرده گذاری و سود دریافت کنند. بانک‌ها نیز مجاز هستند که هرگاه مردم مبالغ ارزی خود را بخواهند، عینا در اختیار سپرده گذاران قرار دهند.در مورد خروج ارز از طریق پروازهای هوایی حداکثر تا ۵ هزار یورو و از طریق زمینی تا ۲ هزار یورو و معادل آن بدون اظهار حین ورود افراد می توانند ارز را خارج کنند همچنین به هنگام ورود به کشور، اگر مسافری میزان ارز را اظهار کرده باشد ولو اینکه بالای ۱۰ هزار یورو باشد همان میزان را می تواند از کشور خارج کند.

ستاک در خصوص مشروعیت معاملات فردایی گفت: در بند «ت» ماده (۲) مصادیق قاچاق کالا و ارز به صراحت آمده است معاملات فردایی که هیچگونه ارزی مبادله نمی شود و صرفا مابه التفاوت آن در کاغذ محاسبه می شود، قاچاق تلقی شده است.

مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در رابطه با تعیین تکلیف فردی که در داخل کشور با ریال ارزی خریداری کرده و در آن طرف مرزها دلار یا ارز دیگری از طرف حساب خود دریافت می کند، گفت: در دستورالعمل جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره شده است که ورود ارز به کشور و خروج آن خارج از ضوابط شورای پول و اعتبار مصداق قاچاق ارز تلقی می شود. در رابطه با انجام معامله ارزی در بند پ نیز اشاره شده که به محض اینکه یکی از طرفین معامله ارز اعم از بانک، موسسه اعتباری و یا صرافی نباشد هر گونه خرید، فروش، حواله، معاوضه و یا صلح مصداق قاچاق ارز تلقی می شود اما باید توجه داشت که بر اساس این قانون وارد کنندگان و صادرکنندگان که در سامانه های سنا و یا نیما طبق چارچوبی که بانک مرکزی تعیین کرده معامله کنند و حتی معامله کنندگان بورس مشمول این بند نمی شوند. در رابطه با خدمات حواله ای داخل و خارج هم آمده است که باید توسط خدمات ارزی، کارگزاران و صرافان مجاز و دارای مجوز انجام شود و افرادی که غیر از این ضوابط عمل کنند، مصداق قاچاق ارز تلقی می شود.

لازم به ذکر است رادار اقتصاد در مطالب مختلفی که در روزهای اخیر منتشر کرده به تبعات نامناسب این تصمیم بانک مرکزی اشاره کرده است.

قوانینی شبیه مجرم شناختن مردمی که نگران از دست رفتن ارزش دارایی های خود هستند مقطعی و بی ثمر است/دولت با عدم کنترل تورم، ناخودآگاه مردم را به مسیر خرید و نگهداری ارز کشانده است

مصوبه جدید مجلس به سوداگری زیرزمینی ارز دامن می زند/ قاچاقچی نامیدن مردمی که به دلیل سیاستهای نادرست مسولین ارز نگهداری می کنند غلط است/مردم بخاطر نگرانی از کاهش ارزش ریال ارز می خرند

مصوبه جدید مجلس به سوداگری زیرزمینی ارز دامن می زند/ قاچاقچی نامیدن مردمی که به دلیل سیاستهای نادرست مسولین ارز نگهداری می کنند غلط است/مردم بخاطر نگرانی از کاهش ارزش ریال ارز می خرند

راهکار ثبات بازار ارز محدود کردن مردم نیست/بخاطر دوگانه گویی های مسئولین است که مردم به سمت خرید ارز و سوداگری روی می آورند!

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۲
کد خبر: 27753

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =