نگرانی از پیش‌نویس تغییر قانون بازار سرمایه/فعالان بازار در مدت ۲ هفته پیشنهادات خود را ارائه کنند

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مساله مربوط به آموزش و فضای مجازی که اکنون در بین فعالان بازار سرمایه طرح موضوع شده است، متن خامی است که هیچ مصوبه‌ای در کمیته برای آن در نظر گرفته نشده است و جزو مصوبات کمیته تخصصی یا کمیسیون اقتصادی مجلس نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد «محمدرضا پورابراهیمی» امروز (جمعه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به پیش‌نویس تغییر قوانین بازار اوراق بهادار و نیز اعتراض کارشناسان بورس نسبت به برخی از بندهای این پیش نویس اشاره کرد و افزود: این پیش‌نویس دارای ۱۶ ماده بود، موضوعات مطرح شده در این پیش‌نویس کاملا متفاوت با مسائلی است که اکنون برخی در حال ارائه توضیحات و نیز واکنش‌ نسبت به آن هستند.

وی اظهار داشت: آموزش و فضای مجازی در بازار سرمایه باید در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بحث باشد که تاکنون به هیچ عنوان این موضوع در کمیسیون مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گفته پور ابراهیمی، مساله‌ مطرح شده در میان فعالان بازار، متن خامی است که هیچ مصوبه‌ای در کمیته بازار سرمایه برای آن در نظر گرفته نشده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: مساله مدنظر نمایندگان مجلس فقط در قالب متنی بود که با حضور فعالان اقتصادی، رییس کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و رییس کانون کارگزاران از آن رونمایی شد و در اختیار فعالان بازار قرار گرفت؛ بنابراین در متن رونمایی شده هیچ اشاره‌ای به مساله آموزش و فضای مجازی نشده است.

وی با بیان اینکه در کنار مسائل مطرح شده در این کمیته، متنی در مورد فضای مجازی و آموزش آماده شده تا به ۱۶ ماده دیگر اضافه شود، گفت: این طرح باید ابتدا در کمیته بازار سرمایه که زیرمجموعه کمیسیون اقتصادی مجلس است، تصویب شود. در نهایت در این کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بعد از انجام جمع بندی های لازم می تواند به عنوان ماده ۱۷ به متن این پیش‌نویس اضافه شود.

پورابراهیمی خاطرنشان‌کرد: بعد از گذر از این مراحل، اظهار نظر فعالان بازار سرمایه درخصوص بخش مربوط به آموزش و فضای مجازی اتخاذ می‌شود، اما تا این لحظه این مساله در کمیته مورد بحث قرار نگرفته است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تغییرات اعمال شده در خصوص آموزش و فضای مجازی که با حاشیه‌های زیادی از سوی کارشناسان همراه بود، فقط در حد یادداشتی است که یکی از اعضای مجلس آن را تنظیم کرده است تا در کمیته مورد بحث قرار گیرد.

به گفته وی، این کمیته شامل مرکز پژوهش‌ها، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و تعدادی از نمایندگان فعال بازار سرمایه است.

پورابراهیمی خاطرنشان‌کرد: فعالان حاضر در بازار سرمایه نباید نگران صحبت‌های مربوط به آموزش و بخش فضای مجازی باشند؛ زیرا مسایل مطرح شده در کمیته به‌طور حتم در کمیسیون اقتصادی بررسی و بعد از ابلاغ آن در صحن مجلس تبدیل به قانون می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، به صحبت های مطرح شده از سوی کارشناسان بازار سرمایه نسبت به پیش نویس تغییر قوانین بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اکنون ۱۶ ماده رونمایی شده در این پیش‌نویس، فاز نخست تصمیماتی است که در یک گزارش ارائه شده تا مسوولان حاضر در بازار سرمایه بتوانند نسبت به آن اظهار نظر کنند.

وی اظهار داشت: در خصوص باقی موارد باید مصوبات کمیته به‌طور رسمی در نامه‌ای به ما ابلاغ شود که طبق وعده‌های داده شده قرار است تا ۲ هفته آینده گزارش کمیته به کمیسیون ارسال شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه گزارشی که برای بررسی در کمیسیون جمع‌بندی می‌شود دوباره در اختیار افکار عمومی و رسانه‌ها قرار می‌گیرد، گفت: موضوعی که اکنون در فضای مجازی منتشر و طرح موضوع شده است، به هیچ عنوان جزو مصوبات کمیته تخصصی یا کمیسیون اقتصادی مجلس نیست.

به گزارش ایرنا، در اواخر آذر ماه پورابراهیمی اعلام کرده بود: طرح اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیته تخصصی بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی می‌شود تا فعالان بازار در مدت ۲ هفته پیشنهادات خود را ارائه کنند.

پیش‌نویس قانون بازار اوراق بهادار، توسط کارگروه بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تهیه و در چند روز گذشته توسط کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی شد که برخی از موارد مطرح شده در این پیش‌نویس با هجمه‌ای از اعتراض سهامداران و فعالان بازار همراه بود.

۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۲
کد خبر: 23977

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =