بودجه ۱۴۰۱ بودجه خوبی است/اینکه دلار به زیر ۲۳ هزار تومان نمی رسد  کمک مناسبی به بازار سرمایه است/انتشار اوراق بدهی نسبت به سال ۱۴۰۰  حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است

کارشناس بازار سرمایه گفت: برعکس آنچه که برخی از فعالین بازار برداشت کرده اند لایحه بودجه ۱۴۰۱ به ضرر بازار نیست.در بودجه ۱۴۰۱ یک بند تدوین شده بود که به نظر می رسید می تواند زیان هایی به بازار سرمایه وار کند. بندی که بر روی موضوع نرخ سوخت شرکت های فولادی و پتروشیمی تاکید دارد. به جز این مورد مابقی موارد همه به نفع بازار سرمایه است، لذا می توان گفت بودجه ۱۴۰۱ بودجه خوبی است که اصولا بازار سرمایه را چندان تهدید نمی کند. بلکه به لحاظ رویکردی به نفع بازار است.

گروه بورس پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، تا پیش از این در گفت و گوهای مختلف فعالین بازار سرمایه به دلیل نبود فضای شفاف اقتصادی نگران آینده بورس و تصمیمات دولت در بودجه ۱۴۰۱ بودند. با تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ در خصوص نگرانی های بورسی ها گفت وگویی داشتیم با کارشناس بازار سهام تا بخشی از معایب و محاسن لایحجه بودجه ۱۴۰۱  به زعم اهالی این بازار را مورد بررسی قراردهیم و ببینیم دولت تا چه میزان هوای بورسی ها را داشته است.

احمد اشتیاقی کارشناس بازار سهام در گفت و گو با رادار اقتصاد به موضوع بندهای مربوط به بورس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و در این باره گفت: در بودجه ۱۴۰۱ یک بند تدوین شده بود که به نظر می رسید می تواند زیان هایی به بازار سرمایه وار کند. بندی که بر روی موضوع نرخ سوخت شرکت های فولادی و پتروشیمی تاکید دارد. به جز این مورد مابقی موارد همه به نفع بازار سرمایه است، لذا می توان گفت بودجه ۱۴۰۱ بودجه خوبی است که اصولا بازار سرمایه را چندان تهدید نمی کند.

وی در این باره افزود: در صحبت های اولیه که در بودجه مطرح شده قرار بر این موضوع گذاشته شده که نرخ سوخت شرکت‌های فولادی پتروشیمی معادل نرخ خوراک پتروشیمی ها شود.این در حالی است که در بودجه ۱۴۰۰ نرخ سود ۳۰ درصد نرخ خوراک بوده است اما در بودجه  ۱۴۰۱ با افزایش  صد درصدی نرخ خوراک مواجه می شویم. هر چند دروهله اول با افزایش سه برابری نرخ خوراک رقم بسیار بالا و شوک برانگیزی بود اما به دلیل اعتراضات و واکنش های صورت گرفته قرار شد رئیس سازمان برنامه و بودجه در این راستا سقفی در نظر بگیرد تا قیمت از ۳۲۰۰ بیشتر نشود.

اشتیاقی دراین باره تصریح کرد: اگر رقم از ۳۲۰۰ بیشتر شود به معنای سه برابر شدن نرخ است، در حالی که با سقف گذاشتن به جای افزایش ۳۰۰ درصدی ۱۰۰ درصد افزایش اعمال می شود. به هر حال مشخص کردن سقفی برای قیمت را می توان   یک نقطه مثبت عنوان کرد. به هر حال این بند در  بودجه پیشنهادی به ضرر بازار است.

احمد اشتیاقی درخصوص بندهایی که اهالی بازار سرمایه را راضی تراز قبل نگه می دارد گفت: برخی بندهای مندرج در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بنه نفع بازار تدوین شده است. شرکت های تولیدی که باید ۲۵ درصد درآمد خود را مالیات بپردازند با کاهش ۵ درصدی مالیات بعد از این فقط ۲۰درصد مالیات می پردازند. این تصمیم به بازار سرمایه کمک می کند. همچنین بحث نیم درصد مالیات فروش سهام که قرار است وارد صندوق تثبیت شود، باز هم به نفع بازار سرمایه است. انتشار اوراق بدهی نسبت به سال ۱۴۰۰ تقریبا ۴۰ درصد کاهش یافته که این محور را هم می توان کمکی به بازار سرمایه قلمداد کرد.

این کارشناس بورس نظر خود را درباره حذف ارز ترجیحی بیان کرد و افزود: ضمن اینکه حذف ارز ترجیحی نیز کمک به بخشی از صنایع حاضر در بازار سرمایه به شمار می رود.  در محتوای بودجه به صورت تقریبی نرخ دلار ۲۳ هزار تومان دیده شده است این موضوع که دلار به زیر ۲۳ هزار تومان نمی رسد هم کمکی به بازار سرمایه است. بنابراین می توان استنباط کرد که بودجه ۱۴۰۱ برعکس آنچه که برخی از فعالین بازار برداشت کرده اند لایحه بودجه ۱۴۰۱ به ضرر بازار نیست، بلکه به لحاظ رویکردی به نفع بازار است. یک موردی که به ضرر بازار در بودجه قید شده بود در حال حل شدن است لذا مابقی تصمیمات به نفع بازار سرمایه است. بنابراین می توان بر این موضوع تایید کرد که نقاط  مثبت بودجه برای بورس بهتر از نقاط منفی است.

احمد اشتیاقی درباره تاثیر افزایش نرخ سوخت شرکت های فولادی و پتروشیمی نیز گفت: افزایش نرخ سوخت شرکت های فولادی و پتروشیمی نیز خوشبختانه درحال مذاکره، بحث و بررسی برای یافتن راهکاری است تا بخش قابل توجه آن حل شود. همچنین مسوولین امر به مواردی اشاره کردند که قرار است براساس فرمولی نرخ خوراک پتروشیمی ها تغییر کند. اگر نرخ فرمول خوراک پتروشیمی ها تغییر کند یعنی به صورت منطقه یا تعیین شود نه براساس چهار هاب تعیین شده که  بیشتر مبتنی برنرخ های  اروپا قیمت گذاری شده، این موضوع باعث کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها نسبت به قیمتی که پیشتر اعلام شد می گردد.  

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت وگو خاطر نشان کرد: اگر این موضوع تجدید نظر شود هم به پتروشیمی ها کمک می کند و چون ضریب نرخ سوخت مبتنی بر نرخ خوراک است مجددا کمکی برای بازارسرمایه به شمار می رود. بنابراین می توان گفت با تجدید نظر در این موضوع، تمامی  تصمیمات اتخاذ شده در بودجه ۱۴۰۱ مشکل حادی برای بورس ایجاد نمی کند.

۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
کد خبر: 23062

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =