چشمان بــورسی‌ها بــه ثبــات نــرخ ارز/بـــازار طــلا دوبــــاره داغ می‌شــــود؟/ ۲ عامل باعـــث کاهش نــرخ ســکه و طــلا شد

در اواخر هفته نرخ ارز اندکی کاهش داشت و اگر این روند در بازار ادامه داشته باشد در هفته آینده ممکن است شاخص در همین محدوده موجود نوسان کند و یا باشیب ملایم کاهش را در شاخص مشاهده کنیم چراکه در حال حاضر بیشتر صنایع مربوط به نفت  به بازار ورود کرده اند که با کاهش نرخ دلار باعث افت این سهام ها می شود و صادارات محور هستند و احتمالا در هفته آینده بازار روند صعودی چشمگیری نخواهد داشت. 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،در دومین هفته مهر ۱۴۰۰ نرخ ارز  و سکه نوسان داشت اما به طور کلی روند بازارهای مالی نزولی بود از طرف دیگر بازار سرمایه نیز با وجود افت و خیزهایی که در این هفته تجربه کرد به طور کلی روند صعودی داشت به طوری که شاخص کل بورس تهران، در اولین روز هفته  ۱۰ مهر ماه در ابتدای معاملات با رشد ۶ هزار و ۲۳۷ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۴۳ هزار واحد قرار گرفت. نمادهای تاثیرگذار در این بازه زمانی، فولاد، فارس و کگل بودند و نمادهای کیمیاتک، فسبزوار و کدما نیز پر تراکنش‌ترین نمادها تا  بودند.

در آخرین روز معاملات هفته (۱۴ مهر ماه) در ابتدای معاملات با رشد  ۲ هزار و ۷۵۷ واحد در ارتفاع یک میلیون و ۴۸۷ هزار واحدی قرار گرفت. نمادهای تاثیرگذار فولاد، فارس و کگل بودند و نمادهای کیمیاتک، فسبزوار و کدما نیز پر تراکنش‌ترین نمادها بودند.

نمودار زیر روند بازار سرمایه را در این هفته نشان می دهد. 

رشد بورس وابسته به نرخ ارز است/ بازار طلا در پاییز رشد می کند؟

 

سکه از کانال ۱۲ میلیون تومانی فاصله گرفت

نرخ سکه و طلا همسو با کاهش نرخ ارز روند نزولی را در این هفته تجربه کرد و  سکه از ۱۱ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به مبلغ ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید که این ارقام بیانگر کاهش ۱۵۰ هزار تومانی است از طرف دیگر هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز بیش از ۸ هزار تومان کاهش یافت و از قیمت یک میلیون و ۱۶۶ هزار تومان به یک میلیون و ۱۵۸ هزار تومان نزول کرد. 

نمودار زیر روند قیمت سکه طرح جدید را در این هفته نشان می دهد. 

رشد بورس وابسته به نرخ ارز است/ بازار طلا در پاییز رشد می کند؟

 

دلار بیش از ۲۰۰ تومان ارزان شد

نرخ  دلار و یورو در این هفته روند نزولی را تجربه کرد و دلار با کاهش ۲۴۵ تومانی از قیمت ۲۷ هزار و ۸۹۵ تومان به نرخ ۲۷ هزار و ۶۵۰ تومان نزول کرد. یورو نیز حدود ۱۰۰ تومان ارزان شد و از قیمت ۳۲ هزار و ۴۹۴ تومان به ۳۲ هزار و ۳۸۳ تومان کاهش یافت. 

نمودار زیر روند نرخ دلار را در دومین هفته مهر نشان می دهد.

رشد بورس وابسته به نرخ ارز است/ بازار طلا در پاییز رشد می کند؟

 

 ۲ عامل باعث کاهش نرخ سکه و طلا شد

محمد کشتی آرای نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعیت بازار طلا وسکه در دوم هفته مهر ۱۴۰۰ گفت: در این هفته اونس جهانی حدود ۱۵ دلار نوسان کرد و از یک هزار و ۷۴۵ دلار تا یک هزار و ۷۶۰ دلار در نوسان بود روند آن نسبت به اول هفته نزولی بود. 

او افزود: در آخرین روز هفته دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی کاهش پیدا کرد و حدود ۴۰۰ تومان نرخ دلار  در این هفته کاهش یافته است. بنابر این ۲ عامل قیمت اونس جهانی طلا و نرخ ارز با عث شد روند نرخ طلا و سکه کاهش یابد و در آخرین معاملات صورت گرفته در این هفته هر قطعه سکه طرح قدیم به قیمت ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. 

کشتی آرای بیان کرد: سکه طرح جدید نیز در این هفته حدود ۱۵۰ هزار تومان ارزان شد و به ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه حدود ۲۰ هزار تومان از ارزش آن کم شد و به نرخ  ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. قیمت ربع سکه نیز ۱۰ هزار تومان کاهش یافت  به نرخ ۳ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان رسید. 

او اظهار کرد: سکه یک گرمی در این هفته تغییری در قیمت نداشته اند و در قیمت ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان پایدار ماند. هر مثقال طلای آب شده به طور متوسط با ۴۰ هزار تومان کاهش به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش ۸ هزار و ۸۰۰ تومانی به مبلغ یک میلیون و ۱۵۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. 

گشتی آرای گفت: با توجه به کاهش تقاضا در بازار حباب سکه نیز حدود ۶۰ هزار تومان کاهش یافت و به نرخ ۴۳۰ هزار تومان رسید. 

بورس در هفته آینده متعادل می شود

آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض باشگاه خبرنگاران جوان در باره وضعیت بازار سرمایه  در اولین هفته مهر گفت: در هفته گذشته شاهد افزای قمیت ارز در بازار بوده ایم و  در این هفته نیز تاثیر گذاشت اما بازار سرمایه نیز در این هفته با کاهش ارزش معاملات رو به رور بود و از طرف دیگر حروج پول در این هفته زیاد بود. 

او افزود: در این هفته بیش ۹۰۰ میلیارد تومان از بازار سرمایه پول خارج شد البته میزان معاملات نیز کاهش یافته بود. شاخص در این هفته که حدود ۳/۵ درصد افزایش یافته بود و شاخص هم ورن حدود ۱/۵ درصد رشد کرد که علت اصلی آن برآمده از افزایش قیمت نفت و موضوع تخصیص خوراک پالایشگاه ها است که باعث شد ۲ تا از ۴ صنعتی که بیشترین رشد را داشتند مربوط به صنایع پالایشگاهی و صنعت پنروشیمی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در اواخر هفته نرخ ارز اندکی کاهش داشت و اگر این روند در بازار ادامه داشته باشد در هفته آینده ممکن است شاخص در همین محدوده موجود نوسان کند و یا باشیب ملایم کاهش را در شاخص مشاهده کنیم چراکه در حال حاضر بیشتر صنایع مربوط به نفت  به بازار ورود کرده اند که با کاهش نرخ دلار باعث افت این سهام ها می شود و صادارات محور هستند و احتمالا در هفته آینده بازار روند صعودی چشمگیری نخواهد داشت. 

۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
کد خبر: 20750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =