کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌ غرب حضور داشتند؟ + تصاویر

رزمایش فاتحان خیبر روز جمعه ۹ مهرماه توسط نیروی زمینی ارتش در مرزهای شمال غرب کشورمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رزمایش فاتحان خیبر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح جمعه ۹ مهرماه با حضور امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نزاجا، ارزیابان ستاد کل نیروهای مسلح و مسئولان استانی در منطقه عمومی شمال غرب کشور برگزار شد.

در این رزمایش، تیپ‌های ۲۱۶ زرهی، ۳۱۶ زرهی، تیپ ۲۵، گروه ۱۱ توپخانه، گروه پهپاد، جنگال، گروه ۴۳۳ مهندسی رزمی و بالگردهای هوانیروز حضور داشتند.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

چرا رزمایش فاتحان خیبر برگزار شد؟

امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه رزمایش فاتحان خیبر با بیان اینکه ایران هیچ وقت به کشوری تجاوز نکرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران و ایران عزیز ما در دو قرن اخیر هیچ‌گاه مهاجم نبوده و هیچگونه چشم‌داشتی به خاک همسایگان نداشته و ندارد و صرفا از خود دفاع کرده است. در مدت دوره طولانی اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان نیز همواره بر تمامیت ارضی آذربایجان تاکید کرده و هیچ‌گاه اشغالگری را تایید نکرده‌ایم.

وی افزود: رزمایش‌های نیروهای مسلح ما در این منطقه و سایر مناطق برابر یک برنامه‌ریزی دقیق و با هدف آزمایش سلاح‌ها و تجهیزات و ارزیابی آمادگی رزم نیروهای مسلح در هر صحنه از جغرافیا و مرزهای جمهوری اسلامی ایران است. زمان رزمایش‌ها، مکان رزمایش‌ها و اندازه نیروها، برابر تدابیر نیروهای مسلح است. انجام این رزمایش‌ها با هدف ارتقای آمادگی است، همانطور که چندین رزمایش اجرا شده در کشور همسایه ما با اهداف خاص خودشان در حال انجام است.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

وی ادامه داد: تعداد ۴ الی ۵ رزمایش طی ماه گذشته در شمال مرزهای جمهوری اسلامی ایران و همین الان یک رزمایش هم کشور همسایه ما در جوار مرزهای ما در ترکیه در حال اجرا است و این روندها ادامه دارد. در این منطقه ما یک عنصر ناخوانده و برهم زننده امنیت را داریم که از جای دیگر آمده و آن رژیم نامشروع صهیونیستی است و از موقعی که این رژیم آمده، حساسیت ما به این مرز افزایش یافته، فعالیت آن‌ها در اینجا کاملا در رصد ما است.

امیر سرتیپ حیدری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملا نسبت به تغییرات مرزهای رسمی کشورها در این منطقه حساس است و آن را قابل قبول نمی‌داند. فرمانده نیروی زمینی ارتش بادآور شد:همه مرزهای قانونی باید حفظ شود و ضعف احتمالی یک کشور در حفظ مرزهای خود دلیل نمی‌شود که کشور دیگری با کمک بیگانه، مرزها را به هم بریزد و جمهوری اسلامی ایران اجازه این کار را نمی‌دهد. رزمایش‌های ما به تنهایی انجام می‌شود و انتظار داریم بیانات مسئولان کشورها در این رابطه از روی صدق باشد. زمانی در این منطقه جنگ بوده و الان زمان امنیت و بازسازی است و تاریخ کشور ما و رفتار کشور ما نسبت به همسایگان در این منطقه گواه بزرگی در جهت ثبات و امنیت است.

وی تاکید کرد: تردد کامیون‌ها از خاک آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران و از آنجا به ترکیه یا به نخجوان و یا از جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان و ارمنستان باید در امنیت و آرامش کامل صورت بگیرد. انتظار می‌رود کشورها در این رابطه به مسئولیت خودشان که احترام به امنیت و مسیرهای اقتصادی و انتقال انرژی است توجه کنند و از بازی‌های رسانه‌ای خود را دور کنند.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر حضور داشتند؟

در رزمایش فاتحان خیبر طیف متنوعی از تجهیزات و تسلیحات نظامی حضور داشتند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

تانک‌ کلاس مبارز

تانک‌های کلاس مبارز همان تانک‌های قدیمی چیفتن ایران هستند که سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی با همکاری صنایع شهید زرهرن آن‌ها را از نظر فنی بروزرسانی کرده و قابلیت‌های آن‌ها را ارتقاء بخشیده اند. این ارتقا در حوزه تسلیحات و موتور و همچنین قدرت تحرک به چشم می‌آید. 

مشخصات تانک کلاس مبارز

وزن: ۵۶ تُن.

موتور: یک فروند موتور V-۸۴ با توان تولید ۸۴۰ اسب بخار قدرت.

سرعت: ۵۰ کیلومتر.

برد: ۵۰۰ کیلومتر.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

سلاح اصلی: یک عراده توپ ۱۲۰ میلی متری.

سلاح محافظ: تیربار ۷/۶۲ میلی متری هم‌محور.

حفاظت: لایه‌های ویژه تقویت زره مقاوم در برابر مهمات ضد تانک.

تغییرات نسبت به نمونه انگلیسی: تعویض موتور، تعبیه ژنراتورهای مورد نیاز برای تامین برق، لایه‌های تقویت زره یکپارچه، سامانه اتوماتیک، ساخت سامانه پنوماتیکی جدید، بهسازی سیستم آتش خاموش‌کن تانک، اجرای پروژه طراحی، ساخت و نصب کلاچ مغناطیسی، نصب تلفن داخلی جدید «VRC ۱۴۰۰ سری پرش فرکانسی هاپینگ صاایران»، سامانه مسافت‌یاب پیشرفته و چندین ارتقای طبق استانداردهای روز دنیا.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

نفربرهای BMP ۲

نفربرهای BMP ۲ یکی دیگر از تجهیزات و تسلیحاتی هستند که در این رزمایش حضور داشتند و از آن‌ها برای انتقال نفرات تیپ‌ واکنش سریع در منطقه رزمایش استفاده شد. این طور که از شواهد و قرائن پیداست این نفربرها نیز توسط جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش با همکاری صنایع شهید زرهرن ارتقاء پیداکرده‌اند. به نظر می‌آید که این نفربرها از نظر قدرت موتور و قدرت آتش ارتقاء پیداکرده و به قدرت بیشتری رسیده‌اند.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

بالگردهای هوانیروز ارتش

بالگردهای بل ۲۱۲ وای اچ ۱ کبرا از دیگر تجهیزاتی بودند که در این رزمایش حضور داشتنند. بالگردهای بل ۲۱۲ نقش مهمی برای انتقال نیروهای واکنش سریع داشتند و بالگردهای‌ای اچ ۱ کبرا نیز در حین این کار از آن‌ها پشتیبانی کردند. البته بالگردهای کبرا با موشک‌های خود نیز توانستند اهداف از پیش تعیین شده را نیز منهدم کنند. مهم‌ترین تاثیر این فعالیت‌ها را باید در آن جا دید که خلبانان می‌توانند با اجرای چنین مانورها و تمریناتی توانایی خود را بیش از پیش ارتقاء بدهند.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

چندی پیش هم امیر سرتیپ خلبان قربانی فرمانده هوانیروز ارتش نیز از تجهیز بالگردهای هوانیروز به تجهیزات و تسلیحات جدید خبر داده بود.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

تیپ واکنش سریع

تیپ‌های واکنش سریع نیروی زمینی ارتش را باید دیگر ابتکار امیر حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در این نیرو دانست. پیش از وجود این تیپ‌ها، تیپ های تکاور در نیروی زمینی ارتش حضور داشتند و فعالیت می کردند. اما پس از انتخاب امیر حیدری این تیپ ها به تیپ های نیروی مخصوص واکنش سریع تبدیل شدند. 

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

امیر سرتیپ دوم تکاور امیرحسین شفیعی فرمانده لشکر ۲۱ حمزه آذربایجان و فرمانده سابق تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع درباره علت تشکیل تیپ های واکنش سریع گفته بود که سلسله مراتب در ارتش جمهوری اسلامی ایران معتقد هستند، به محض صدور یک دستور از سوی فرمانده کل قوا باید به فوریت، علمی و منطقی اجرایی شود. این منویات رهبر انقلاب به محض ابلاغ از فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرمانده نیروی زمینی ارتش باعث تغییر ماهیت تیپ‌های تکاور به نیروی مخصوص واکنش سریع شد. همان طور که از اسامی آن‌ها هم مشخص است سازمان تیپ‌های تکاور از توانمندی بالایی هم از لحاظ مقاومت جسمانی، قدرت آتش، آموزش و کیفی بودن برخوردار بودند. اما واکنش، سرعت، قاطعیت و توانمندی یا به عبارتی برد عملیاتی مورد نیاز را نداشتند.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

در این رزمایش نیز تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع نیروی زمینی ارتش نیز به خوبی و با هماهنگی هوانیروز خود را در کمترین زمان ممکن به منطقه عملیات رساند. 

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

سامانه‌های جنگال ارتش

سامانه‌های جنگال یا جنگ الکترونیک یکی از مهم‌ترین تجهیزات و سامانه‌های مورد استفاده در نبردهای امروزی است. در این رزمایش سامانه‌های جنگال نیروی زمینی ارتش توانستند به خوبی و با هماهنگی سامانه فرماندهی و کنترل این نیرو فعالیت‌های خود را انجام دهند. سامانه پایش جلال در این رزمایش حضور داشت که در ٢ نوع صرفا الکترواپتیک و ترکیب الکترواپتیک-رادار توسعه داده شده است. همچنین گفته شده است که این است سامانه قابلیت لینک شدن با رادار کاشف-٩٩ را نیز دارد.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

توپخانه نیروی زمینی ارتش

آتش توپخانه و قدرت آن، یکی از مولفه‌های قدرت یک ارتش قدرتمند است. در این رزمایش از چهار نوع توپخانه استفاده شد؛ نخست، راکت اندازهای ۱۲۲ میلیمتری کلاس BM-۲۱، دوم، توپ‌های خودکششی ۱۵۵ میلیمتری M-۱۰۹، سوم، توپ‌های N۴۵ و چهارم، توپ ۲۳ میلیمتری ۴ لوله شیلکا.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌غرب حضور داشتند؟

بهره گیری از این چهار نوع توپخانه نشان دهنده طراحی استراتژی‌های متفاوت برای همه عرصه‌های عملیاتی در نیروی زمینی ارتش است.

پهپادهای نیروی زمینی ارتش

حوزه پهپاد نیز از دیگر حوزه‌هایی است که نیروی زمینی ارتش در آن به پیشرفت‌های خوبی دست پیداکرده است. در این رزمایش از پهپادهای شناسایی استفاده و تمام اطلاعات بلافاصله به قرارگاه فرماندهی ارسال شد.

کدام تجهیزات در رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال‌ غرب حضور داشتند؟

ناوگان ترابری سنگین نیروی زمینی ارتش

در پایان هم باید به نقش ناوگان ترابری سنگین نیروی زمینی ارتش اشاره کنیم. یکی دیگر از فعالیت‌های خوب و موثر در راستای ارتقای قدرت تحرک نیروی زمینی ارتش را باید طراحی و ساخت کشنده‌های جدید خانواده کیان و همچنین اورهال ناوگان قدیمی ترابری نیروی زمینی ارتش دانست. این فعالیت‌ها باعث شده است تا انتقال تجهیزات سنگین همچون تانک‌ها و نفربرها به هر منطقه‌ای از کشورمان در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد.

۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
کد خبر: 20568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =