۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
کد خبر: 19244
۲ سناریو پیش روی بورس

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در حال حاضر شرایط بازار خوب و متناسبی است گفت: امسال دو سناریوی مختلف می‌توانیم در بازار داشته باشیم که هر دو رشدی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از بورس نیوز؛ مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: پس از اُفت‌ها و شرایطی که بازار با آن مواجه شده بود با تغییر دولت یک تحرکی ایجاد شد و با توجه به ارزندگی سهام انگیزه برای سهامداران ایجاد شد و با توجه به رکود در سایر بازارها سرمایه‌گذاری در بورس ادامه پیدا کرد.

کارشناس بازار سرمایه افزود: زمانی که سرمایه‌گذاران بورس را جای مطمئنی برای سرمایه‌گذاری ببینند می‌توان به بازار امیدوار بود که در حال حاضر این اتفاق طی دوماهه گذشته افتاده است و نقدینگی به حمایت از ارزندگی سهام آمده و شاهدیم سهام روند مثبت خود را پیدا کردند.

وی گفت: در حال حاضر شرایط بازار خوب و متناسبی بوده و شاید انتظار رشد شارپی از بازار نداشته باشیم، اما روند بازار امیدوارکننده است.

سوری بابیان اینکه امسال دو سناریوی مختلف می‌توانیم در بازار داشته باشیم که هر دو رشدی خواهد بود، بیان کرد: سناریو نخست این است که گروه جدید اقتصادی تصمیماتی را اخذ کنند که موجب رونق تولید شود به‌عنوان‌مثال اجازه بدهند کسب‌وکارها در روال درست خود حرکت کنند و روابط تجاری ما با سایر کشورها بهتر شود که در این صورت بازار سرمایه می‌تواند رشد خوبی داشته باشد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سناریو دوم این است که دولت همان سیاست‌های گذشته را اجرا کند و تورم ادامه داشته باشد که در این صورت نیز بورس می‌تواند رشد تورمی داشته باشد هرچند که سود حاصل از آن واقعی نیست، اما از تورم ذی النفع می‌شود.

وی بابیان اینکه تنها موردی که می‌تواند مانع رشد بازار شود و بورس را با رکود مواجه کند دخالت دولت در بازار سرمایه است، تصریح کرد: در مناظرات شاهد بودیم رئیسی عنوان کرد؛ دولت آینده از بورس تأمین مالی نخواهد کرد و اگر این وعده محقق شود بازار می‌تواند شرایط خوبی داشته باشد، اما اگر دولت مجدداً به دلیل کسری بودجه نرخ بهره اوراق را افزایش دهد و از بورس تأمین مالی کند می‌تواند به بازار در کوتاه‌مدت لطمه وارد کند.

سوری افزود: اگر دولت از بازار سرمایه تأمین مالی نکند و باسیاست‌های دستوری نظم بازار را بر هم نزند و ابزارهای غیراستاندارد در بورس تعریف نکند پس گرفتن قله سال گذشته کار سختی نیست.

کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: اگر به استقلال بازار سرمایه احترام گذاشته شود و اجازه دهند مسائل آن در خود بازار حل شود و به‌حق مالکیت احترام بگذارند و به دلیل حمایت‌های مقطعی عده‌ای را در زمان‌هایی اجبار به خریدوفروش نکنند و اجازه دهند بازار بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا پیش برود پس گرفتن قله‌های قبلی کار سختی نیست.

۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
کد خبر: 19244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =