بازار سکه بعد از تعطیلات چگونه است؟/ روزهای پرریسک بورس پایان یافت/تعطیلات بلندمدت ریسک بازار سرمایه را افزایش می دهد

در آخرین هفته تیر ۱۴۰۰ با تعطیل شدن بازار های مالی عملا تغییرات قیمتی را شاهد نبوده ایم ودر روزهای ابتدایی هفته بازار های ارز، سکه و بورس با نوسان محدودی همراه بوده اند.برای اولین بار از ابتدای سال طی این هفته بازده شاخص کل مثبت شد و به ۰/۳ درصد رسید البته شاخص کل هم وزن هنوز زیان ۸/۴ درصدی را نشان می دهد یعنی از نظر تعدادی، بیشتر شرکت های بورسی هنوز به قیمت های ابتدای سال نرسیده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در آخرین هفته تیر ۱۴۰۰ شاهد تعطیلی ۶ روزه در استان تهران و البرز بوده ایم که در پی آن بازار تهران ، بانک ها ، مراکز دولتی و بورس به مدت ۶ روز کاری  از روز سه شنبه (۲۹ تیر )تا دوشنبه (۲ مرداد ) تعطیل شده  است البته این تصمیم به صورت ناگهانی صورت گرفت که همین امر سبب شد برخی سرمایه داران در بازار سرمایه فعالیت معقولی نداشته باشند با این تفاصیل این هفته دارای ۳ روز کاری بود که در این گزارش دربازه روند تغییرات نرخ ارز و سکه و شاخص  بورس پرداخته ایم.

اولین بازاری که به صورت جزئی  آن را بررسی کرده ایم  بورس است. 

روند مثبت بورس در آخرین هفته تیر ۱۴۰۰

بازار سرمایه در اولین  روز هفته  (۲۶ تیرماه) با رشد ۱۰ هزار و ۵۵۸ واحدی شروع به کار کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۳۱۶ هزار واحدی قرار گرفت که  در آخرین روز معاملاتی این هفته (۲۸ تیرماه) شاخص  کل بورس تهران با رشد یک هزار و ۸۱۷ واحدی در کانال  یک میلیون و ۳۰۴  هزار واحدی  ایستاد که این ارقام بیانگر روند  مثبت شاخص در آخرین هفته تیر است. 

نمودار زیر بیانگر روند شاخص بازار سرمایه در آخرین هفته تیر ۱۴۰۰ است.

بورس

دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی نزدیک شد 

قیمت دلار در اولین روز هفته با قیمت ۲۴ هزار و ۲۶۰ تومان به فروش رسید که این رقم در آخرین معاملات این هفته به مبلغ ۲۴ هزار و ۵۹ تومان رسید که این خود بیانگر  کاهش ۲۰۰ تومانی دلار در این هفته است از سوی دیگر یورو از قیمت ۲۸ هزار و ۸۸۶ به رقم ۲۸ هزار و ۷۸۳ تومان نزول کرد که می توان نتیجه گرفت یورو در این هفته حدود ۱۰۳ تومان ارزان شد.

نمودار زیر تغییرات نرخ دلار را در این هفته نشان می دهد.

دلار

نوسان محدود طلا و سکه در این هفته 

قیمت سکه و طلا  از نوسان محدودی برخوردار بود به طوری که سکه طرح جدید از قیمت ۱۰ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان به رقم ۱۰ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان رسید که با توجه به ارقام ذکر شده سکه ۱۰ هزار تومان در این هفته گران شده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش بیش از  ۲۰ هزار تومان از قیمت یک میلیون و ۷۷ هزار تومان به رقم یک میلیون و ۵۳ هزار تومان رسیده است.

شما می توانید با استفاده از نمو دار زیر  میزان تغییر سکه طرح جدید را مشاهده کنید. 

سکه

تعطیلات نمی تواند تاثیری بر قیمت  طلا و سکه بگذارد

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت قیمت سکه و طلا در آخرین هفته تیر ۱۴۰۰ گفت: در این هفته با توجه به ایام تعطیل  تغییرات چندانی را در قیمت نداشته ایم به طوری که اونس جهانی حدود ۵ دلار افزایش یافته است .

او افزود: در این هفته سکه طرح قدیم حدود ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است هچنین سکه طرح جدید حدود ۵۰ هزار تومان ارزان شد. از ارزش نیم سکه حدود  ۱۰۰ هزار تومان کاسته شد و از طرف دیگر ربع سکه و سکه های یک گرمی در این هفته شاهد هیچ گونه تغییری در قیمت نبوده اند.

کشتی آرای تصریح کرد:  هر مثقال طلا با کاهش ۴۰ هزار تومانی به مبلغ۴ میلیون و ۵۳۵ هزار تومان رسید و هرگرم طلای ۱۸ عیار هم با ۸ هزار تومان کاهش به رقم یک میلیون و ۴۸ هزار تومان رسیده است.

او اظهار کرد: حباب سکه نیز بدون تغییر در پله ۲۰۰ هزار تومانی پایدار ماند و در پی آن داد و ستد ها کاهش یافته است.

داد و ستد در بازار طلا و سکه ایران  به جز استان های  تهران و البرز همچنان در جریان است 

کشتی آرای تصریح کرد: باید به این نکته توجه کردکه تعطیلات اخیر  برای استان تهران و البرز بوده است و داد و ستدها در استان دیگر همچنان جریان دارد و به فعالیت خود ادامه می دهند بنابراین تعطیلات نمی تواند تاثیری بر قیمت ها بگذارد چرا  که در این امر قیمت اونس جهانی و ارز تعیین کننده است.

بورس در آخرین هفته تیر متعادل بود

 مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  روند شاخص بازار سرمایه  در آخرین هفته تیر ۱۴۰۰ گفت:این  هفته فقط سه روز کاری داشت و در کل هفته متعادلی داشتیم، چرا که شاخص کل و هم وزن به ترتیب رشد ۰/۴۵ و ۰/۳۶ درصدی داشتند و با ۲روز ورود پول و یک روز خروج پول، در مجموع ۳۸ میلیارد تومان توسط حقیقی ها از بورس خارج شد.

بازده شاخص کل برای اولین بار در سال ۱۴۰۰ مثبت شد 

او افزود: برای اولین بار از ابتدای سال طی این هفته بازده شاخص کل مثبت شد و به ۰/۳ درصد رسید البته شاخص کل هم وزن هنوز زیان ۸/۴ درصدی را نشان می دهد یعنی از نظر تعدادی، بیشتر شرکت های بورسی هنوز به قیمت های ابتدای سال نرسیده اند. صنایع سایر معادن (تک سهم کماسه)، حمل و نقل و سیمان بیش از ۵ درصد بازدهی داشتند و خدمات فنی و مهندسی (عمدتا مپنا)، اطلاعات و ارتباطات، فراورده های نفتی و رایانه و خدمات پرداخت بازده بین ۲ تا ۳ درصد طی هفته داشتند. از طرف دیگر محصولات چرمی با زیان ۱۰ درصدی بیشترین کاهش قیمت طی هفته را تجربه کرد و خرده فروشی و منسوجات هم به ترتیب ۵/۳ و ۷/۷۹ درصد کاهش نرخ ها را داشتند.

قلی پور بیان کرد: صنایع بزرگ مثل شیمیایی، فلزی ومعدنی و بانکی عمدتا متعادل بودند. فراورده های نفتی با ۲۱۱ میلیارد تومان جذب پول، بیشترین توجه حقیقی ها را به خود جلب کردند و چند رشته ای صنعتی هم با ۳۸ میلیارد تومان دومین صنعت در جذب نقدینگی حقیقی ها بود. سیمان، سرمایه گذاری ها، قند و شکر و محصولات کاغذی هم با ورود پول مواجه شدند. بانک ها همچنان بیشترین خروج پول حقیقی ها را با ۱۶۲ میلیارد تومان تجربه کردند تا در ماه گذشته، میزان خروج پول از این صنعت به بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برسد. فلزات اساسی هم با توجه به قطعی اجباری برق در فولادی ها، با خروج ۱۲۲ میلیارد تومان وضعیت مناسبی نداشتند. از صنایع متوسطی که برای چند هفته متوالی شاهد خروج پول حقیقی است صنعت بیمه است که این هفته هم ۳۰ میلیارد تومان از صنعت خارج شد.

تعطیلات بلند مدت ریسک بازار سرمایه را افزایش می دهد

او تصریح کرد:  تعطیلی بازار به صورت ناگهانی و بعد از وقت بازار اعلام شد، بنابراین فرصت عکس العمل به فعالان بازار را نداد. تعطیلات دراز مدت ریسک بازار را افزایش می دهد البته با تعطیلی بانکها، کل اقتصاد به نوعی متوقف می شود، در این شش روز اتفاقات زیادی ممکن است روی دهد از تغییرات در قیمت های جهانی گرفته تا تحولات سیاسی و نیز ارسال صورت های مالی میان دوره ای شرکت ها ، بنابراین باید منتظر تحولات بود ولی احتمالا روز اول بعد تعطیلات فشار فروش به خاطر نیاز به نقدینگی را شاهد باشیم ولی در کل به معتقدم هفته متعادلی را پیش رو خواهیم داشت و شاخص کل پیرامون ۱.۳ میلیون نوسان خواهد داشت، البته با افت دلار آزاد، نوسان منفی را هم می توان متصور بود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: سازمان بورس و بازارها تعطیل خواهند بود و هر اقدامی که به تراکنش بانکی نیاز دارد متوقف خواهد بود، ولی همچنان شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری نسبت به ارسال گزارشات مالی شان البته به شکل محدود ادامه خواهند داد.

بر اساس گفته کارشناسان و فعالان بازار های مالی پیش بینی می شود بازارهای ارز ، سکه و بورس روند متعادلی را داشته باشند و شاهد افت و خیز شدید قیمت در بازار های مالی نباشیم. 

۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶
کد خبر: 17857

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =