۲ رکورد تورم مسکن در بهار ۱۴۰۰ +نمودار

تورم نقطه به نقطه مسکن در بهار ۱۴۰۰ به بالاترین میزان خود در ۵ سال اخیر رسید اما رشد فصلی شاخص قیمت مسیری نزولی را اتخاذ کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از  اقتصادنیوز، روند تورم اجاره در ایران از سال ۹۵  حکایت از آن دارد که رشد نقطه به نقطه شاخص قیمت مسکن در خانوارهای شهری هم گام با اجاره در ایران روندی صعودی داشته و به بالاترین حد خود در این مقطع دست پیدا کرده است.

تورم فصلی مسکن در بهار ۱۴۰۰

شاخص قیمت مصرف کننده در بخش مسکن به نوعی بیان کننده متوسط هزینه های پرداختی مسکن در هر مقطع  است. اکنون این شاخص توسط مرکز آمار در دو بخش کل مسکن و به طور خاص در قسمت اجاره اعلام شده است.

مقایسه این شاخص با فصل قبل مبین تورم فصلی است. بررسی آماری از تورم فصلی بخش اجاره و مسکن دراین مدت نشان می دهد خانوارهای شهری در تابستان ۹۹ بیشترین تورم فصلی در بخش مسکن را تجربه کرده اند که برابر با ۱۱.۸ درصد بوده است. 

کمترین میزان تورم فصلی ثبت شده هم در بهار ۱۳۹۵ رقم خورده که تقریبا ۰.۴ درصد محاسبه شده است.

در این میان رشد فصلی قیمت برای خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند از سال ۹۷ تا کنون مسیری افزایشی را ثبت کرده است.  در این باره نیز بیشترین میزان رشد قیمت ۴۱.۲ درصد بوده که در تابستان سال ۹۹ که بیشترین تورم فصلی رقم خورده بود ثبت شده است. با این حال سطح بالای رشد قیمت برای این دسته از خانوارها همچنان برقرار بوده و در بهار سال جاری معادل با ۳۹.۸ درصد برآورد شده است

اما زمانی که رشد شاخص را با موقعیت مشابه خود در سال قبل محاسبه کنیم حاصل تورم نقطه به نقطه در بخش مسکن یا اجاره خواهد بود.

رکورد تورم نقطه ای مسکن در بهار ۱۴۰۰

درهمین رابطه بررسی رکوردهای آماری در تورم نقطه به نقطه مسکن  نشان می دهد روند تورم نقطه ای در این متغیر تقریبا صعودی بوده است.

براساس این داده ها در بهار ۱۴۰۰ بیشترین تورم نقطه به نقطه در بازار مسکن رخ داده که برابر با ۲۹.۱ درصد بوده است. تورم بازار اجاره نیز با ثبت رقمی هم ارز با کل بخش مسکن رکورد بیشترین رشدسالانه قیمت را در این مدت به ثبت رسانده است

سومین قاب بررسی رشد قیمتها در بازار مسکن رشد سالانه آنهاست. این رشد از طریق مقایسه میانگین شاخص قیمت در ۴ فصل منتهی به فصل مذکور با موقعیت مشابه در سال گذشته محاسبه می شود.

رکورد تورم میانگین در بخش مسکن

در این بررسی نیز مشاهده می شود مانند تورم نقطه ای بیشترین تورم میانگین در فصل بهار ۱۴۰۰ در بازار مسکن و اجاره به ثبت رسیده که برابر با ۲۸.۸ درصد بوده است. روند این متغیر نیز مانند تورم نقطه ای نشان از مسیر صعودی تورم سالانه در این بازار داشته است. مشاهده روند اعداد نشان از مسیر رو به رشد در این متغیر در فصل های آتی دارد.

در کنار تورم مسکن در این گزارش به تورم خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی نیز اشاره شده است. طبق آمارها و داده های منتشر شده در این خصوص نیز تورم نقطه ای در بهار ۱۴۰۰ به بیشترین میزان خود در مقطع ۵ ساله رسیده که معادل با ۵۱.۹ درصد بوده است. این تورم در مقیاس میانگین نیز همین رکورد را به ثبت رسانده اما سطح آن برابر با ۴۳.۱ درصد بوده است.

  • مسکن
  • مسکن
  • مسکن
  • مسکن
  • مسکن
  • مسکن
۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
کد خبر: 17488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =