فیل چه کسی در پرسپولیس یاد هندوستان کرد؟ / کارگزاری که کار دست باشگاه داد!

کارگزار پرحاشیه باشگاه پرسپولیس و قرارداد غیر اصولی و تحمیلی آن در دوره مدیریت ضعیف گذشته که از قضا مورد حمایت تلویحی وزارت ورزش نیز بود، بالاخره کار دست قرمزها داد و حیثیت این باشگاه پرهوادار ایرانی را در میدان آسیایی به بازی گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از خبرگزاری دانشجو، پرسپولیس که به اتهام حرکت نژادپرستانه ستاره گلزن‌اش در فصل گذشته، عیسی آل‌کثیر را تا پایان مسابقات نداشت و زیان کلانی را تجربه کرد، این بار از جایی که فکرش را نمی‌کرد، ضربه خورد. جایی که رسانه و صفحه رسمی باشگاه در اختیار کامل کارگزار تبلیغاتی قرار گرفت و به بهانه کسب درآمد، ضربه‌ای اساسی بر پیکره پرسپولیس وارد شد که جبرانش دشوار خواهد بود. بی‌توجهی به هشدارهای مردم و رسانه‌ها، و بی حاصل ماندن تلاش مدیرعامل جدید برای اصلاح بندهای این قرارداد ناعادلانه و نامتوازن و غیرحرفه ای، در نهایت لطمه بزرگی را وارد کرد که در شرایط فعلی فوتبال ایران با AFC، می‌تواند بهانه‌های جدیدی دست لابی قدرتمند عربی-سعودی بدهد. شد آنچه نباید می‌شد.

در پرسپولیس فیل چه کسی یاد هندوستان کرد؟ / کارگزاری که کار دست باشگاه داد!

در حالی که پرسپولیس از زمان اعلام نام میزبان بازی‌های گروه E مشغول اعتراض و اثبات آماتور بودن میزبانی و امکانات هندی‌ها بود و بارها با نامه اعتراضی و بیانیه‌های مختلف، کاستی‌ها را فریاد زد، ناگهان اقدامی بچگانه و عجیب که نشان از اوج رفتار غیرمسوولانه و خارج از آداب حرفه‌ای داشت، بهانه‌ای دست میزبان پر ایراد مسابقات داد که با یک شکایت خطرناک، دهان مدیران و مربیان پرسپولیس را بست و حالا همه امیدوارند ماجرا با یک جریمه چندصد میلیونی ختم به خیر شود و محرومیتی دیگر پرسپولیس را زخمی و متضرر نکند.

باشگاه پرسپولیس؛ دست بسته و مبهوت از گل بخودی کارگزار پرحاشیه

درد آنجاست که هیچ یک از ارکان باشگاه پرسپولیس در این ماجرا، قصور و تقصیری نداشتند و هر چه هست بیرون ساختمان و تشکیلات باشگاه رخ داده! یک نفر در اداره صفحه رسمی باشگاه پرسپولیس که در اختیار شرکت آتیه داده پرداز است دلش هوای هندوستان کرده و بی‌دلیل سفر قرمزها به گوا را به لشکرکشی نادرشاه به هند و تصاحب الماس کوه نور تشبیه کرده است.

فوتبال حرفه‌ای امروز در دنیا، چنین اشتباهات و گاف‌هایی را نمی‌بخشد و قوانین سفت و سختی برای هرگونه توهین قومی و نژادی در نظر گرفته شده است. لیگ قهرمانان آسیا هم به واسطه تنوع نژادها و اقوام و ادیان در سرتاسر این قاره پهناور، روی این مسائل بسیار حساس است و با محرومیت شش ماهه آل کثیر آن را به اثبات رساند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به اعتراضات کتبی و شفاهی متعدد پرسپولیس به انتخاب هندوستان، و همچنین شکایت فدراسیون ایران به دادگاه عالی ورزش بر سر پرونده سلب میزبانی مقدماتی جام جهانی، حالا یک اهرم محکم به دست آورده تا فوتبال کشورمان را تحت فشار قوی قرار دهد.

پرسپولیس بعد از چند روز از انتشار این پست و البته حذف این مطلب، عذرخواهی خود را در همین صفحه از هندی‌ها انجام داد، اما ماجرا به همین جا ختم نشده و حالا که خبر رسمی شکایت فدراسیون هند مطرح شده است، به نظر می‌رسد باشگاه قرمزپوش با چالش جدیدی روبرو است که با یک پوزش فرمالیته، ماست مالی نمی‌شود.  

پست صدری؛ تلاشی برای دلجویی بیشتر از هند و جلوگیری از حکم شدید AFC

در همین زمینه صدری رئیس هیات مدیره جدید پرسپولیس که معمولا فقط در صفحه شخصی خود در خصوص این باشگاه موضع گیری می‌کند، با انتشار پست زیر بار دیگر از هندی‌ها عذرخواهی کرده و البته از این خبر داده که قصد دارند درگاه‌های ارتباطی این باشگاه را که در اختیار کارگزار است، تحویل بگیرند و با فرد خاطی برخورد شدیدی انجام دهند.  

در پرسپولیس فیل چه کسی یاد هندوستان کرد؟ / کارگزاری که کار دست باشگاه داد!

قاعدتا این حرکت کارگزار باشگاه، بیش از پیش فرصت فسخ قرارداد را که قبل از این ممکن نبود، در اختیار باشگاه پرسپولیس قرار داده تا از وارد شدن زیان بیشتر جلوگیری کند و بتواند از بند یک قرارداد پر ایراد و مشکوک رهایی یابد، البته اگر وزارت ورزش مانند بار قبلی در جهت عکس منافع باشگاه قدم برندارد و بگذارد کار به روال طبیعی خود پیش برود.

قانون درباره حکم گاف پرسپولیس چه می گوید؟

حالا سوال اساسی میلیون ها هوادار پرسپولیس که با این شکایت ، نگران احکام شدید AFC علیه تیم خود هستند، این است که شکایت فدراسیون فوتبال هند، چه تبعاتی برای پرسپولیس دارد؟

به نظر می‌رسد باید کتاب قوانین انضباطی و بازی جوانمردانه را باز کرد تا به متن قوانین رسید. در این مورد حقوقدان‌های فوتبال متفق‌القول می‌گویند احتمال کسر امتیاز برای پرسپولیس مطرح نیست اما خطر می‌تواند از این بزرگتر هم باشد.

در ماده ۵۴ و ۵۸ اساسنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا، درباره این موضوع صحبت شده است. در این ماده نوشته شده هر فردی که نفرت و خشونت را به صورت عمومی منتشر کند، با جرایمی مواجه می‌شود. اگر این فرد بازیکن فوتبال باشد، حداقل برای ۱۵ مسابقه تعلیق می‌شود و حداقل ۳ هزار دلار جریمه می‌شود. اما برای هر فرد دیگری محرومیت حداقل ۱۲ ماهه در نظر گرفته شده است. یعنی هر عضوی از باشگاه یا فدراسیون چنین کاری کرده با جرایمی تا ۳۰ هزار دلار و محرومیت مواجه خواهد شد. در ادامه هم نوشته شده که چنانچه این موضوع در صفحه‌های اجتماعی (اینستاگرام) منتشر شود، با مجازات همراه خواهد بود.

باید دید برداشت مسوولان رسیدگی‌کننده به شکایت هندی‌ها از قانون چیست؟ آیا به جریمه چندده هزاردلاری بسنده می‌کند و پرسپولیس با پرداخت پول از این ضربه خلاص می‌شود یا نهاد قضایی کنفدراسیون، محرومیتی را هم در نظر می‌گیرد؟

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
کد خبر: 13681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =