پیش بینی کرباسیان از اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ایران در سال جدید

معاون سابق چند وزیر و از مدیران معروف بازارسرمایه با اعلام رویدادهای مثبت و منفی سال گذشته، اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی در سال جدید را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد؛ مهدی کرباسیان که با حضور در سمت هایی چون معاونت وزیران صنعت، نفت، راه، اقتصاد و مدیرعاملی شرکت هایی مانند سرمایه‌گذاری خوارزمی، عضویت در هیئت مدیره بانک پارسیان و... از چهره های معروف بشمار می رود با انتشار مطلبی با عنوان انچه در ۱۳۹۹ گذشت و آنچه در ۱۴۰۰ پیش رو داریم" اعلام کرد: سال گذشته، سخت ترین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی بود. تداوم تحریم‌ها و بروز نتایج تشدید در اقتصاد مردم، افزایش نگرانی ها از همه‌گیری کرونا و به خطر افتادن سلامت مردم و مرگ تعدادی از هموطنان و عزادار شدن خانواده‌ها، کاهش شدید فروش نفت و درآمد دولت و سختی نگرانی جابه‌جایی ارز و کاهش ۲۰ درصدی ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی ۹ ماهه نسبت به سال ۹۸، افزایش قیمت تمام شده کالاها که منجر به رکورد نرخ تورم بالای ۴۰ درصد شد و مردم فقیرتر شدند از جمله رویدادها بود.

رشد درآمد ملی سرانه در سال ٩٨منفی ۵ درصد و رشد تولید ناخالص داخلی منفی ۵. ۶ درصد و اقتصاد ١٢درصد کوچک شده و کماکان این روند در سال ٩٩ ادامه داشت. درآمد سرانه مردم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۰، حدود ۳۳ درصد کاهش یافت. آمار نگران‌کننده در سرمایه‌گذاری، کمترین رقم ۱۵ سال گذشته بود. ضمن آنکه خروج سرمایه که در نیمه دوم ٨٠ شروع شده بود پس از درگیری‌های ٩٨ تشدید شد.

کاهش کالری و سوءتغذیه و آشفتگی روانی نسل آینده با توجه به تغذیه نامناسب و اضطراب و تنش‌های اجتماعی که به خانواده و فرزندان منتقل می‌شود. بنابراین نسل برومند و شادابی در چند دهه آینده نخواهیم داشت. در مجموع سال بدی بود.

نکات مثبت سال گذشته

نکات مثبت سال گذشته هم حضور مردم در صحنه و کمک به یکدیگر و فعال شدن خیریه‌ها و تلاش کادر درمان برای سلامت مردم با همه کمبودها و تلاش دولت و ستاد ملی کرونا در جلوگیری از گسترش کرونا بود اما در مورد واکسیناسیون اهمال شد که امید به جبران در ۶ ماه اول ١۴٠٠ است.

از خبرهای خوش، عدم انتخاب ترامپ افراطی جمهوری خواه بود که موجب آرامش نسبی در سه ماه چهارم سال شد. تامین ارزاق مردم جزو اولویت‌های دولت بود و دولت تلاش کرد کمبود و قحطی در کشور پدید نیاید ولی قیمت‌ها بالا رفت که واقعیتی بود. اما باید نمره قبولی به دولت داد. چرا که تولید بعضی از صنایع افزایش پیدا کرد و به دلیل نیاز داخلی و سیاست‌هایی که دولت به دلیل تحریم وکمبود ارز برای ممنوعیت واردات تعدادی از کالاها برقرار کرد یا گران شدن کالاهای وارداتی به دلیل گرانی ارز به‌طور غیر مستقیم موجب شد تولید داخلی در تعدادی از کالاها افزایش پیدا کند.

سرخوردگی سهامداران

از نکات بسیار خوب سال گذشته، توجه به شرکت‌های دانش بنیان بود. گسترش بازار سرمایه و تشویق ورود مردم به بورس هم ارزشمند بود که طبق آخرین آمار نزدیک به ۶۰ میلیون کد سهامداری به مردم داده شده ولی تبلیغات غلط و عدم آموزش به سهامداران و بزرگ نمایی بورس و بازارسرمایه توسط مسئولان موجب شد به دلیل تداوم تحریم، رکود، عدم ثبات رویه و بخشنامه‌های فراوان، افت شاخص‌های بورس رخ داد و موجب سرخوردگی در کسانی شد که به بورس ورود کرده بودند.

پیش بینی اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی در سال جدید

سال ۱۴۰۰ در بخش‌های مختلف، نویدهای مثبت و از طرفی نگرانی را تداعی می‌کند. در سیاست خارجی با توجه به مواضع دولت جدید آمریکا پیش بینی تعاملات بهتر بین‌المللی می‌شود و تعاملاتی که با اروپا، آمریکا و چین و کشورهای منطقه خواهد بود به نظر می‌رسد سال جدید سال آرامش و احیانا توسعه روابط بین‌المللی و منطقه‌ای و برون رفت از بحران سال ۱۳۹۹ باشد.

امید است در این باب با حفظ استقلال و عزت جمهوری اسلامی ایران با تجربه ۴۱ ساله گذشته مسوولان و دولت با بررسی سیاست‌های گذشته با اولویت منافع ملی و مردم تصمیم‌گیری کنند و به نسل آینده امید، آرامش و نشاط دهند. مذاکرات ایران با چین می‌تواند آینده خوبی برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند. امید اینکه در سال ۱۴۰۰ با این اصلاح تعاملات بین‌المللی بتوان در حوزه جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقدامات جسورانه‌ای در پیش گرفت و جبران عقب ماندگی سرمایه‌گذاری که موجب تداوم فقر و عقب ماندگی است را کرد.

انتخابات ریاست جمهوری در سه ماه اول از یک طرف موجب نشاط و تحرک در جامعه و از طرف دیگر تنش انتخاباتی خواهد بود. در این دوره انتظار می‌رود شورای نگهبان اجازه دهد نامزدهای مورد علاقه مردم بتوانند ورود کنند که موجب افزایش آمار مشارکت مردم در انتخابات بشود و به انسجام ملی که متاسفانه کم شده کمک کند که اصل انسجام مردم و حمایت مردم جزو شروط اصلی باید باشد.

از طرف دیگر نامزدها در این دوره باید با برنامه نه فقط سخنرانی و حرف‌های پوپولیستی جواب سوالات جدی مردم در حوزه سیاست خارجی تعاملات بین‌المللی، سیاست‌های داخلی در امور جوانان و آزادی‌های قانونی و شفافیت و جلوگیری از رانت خواری و در حوزه اقتصادی افزایش درآمد سرانه و تولید ناخالص داخلی، سرمایه‌گذاری، نظارت و کاهش دخالت خصولتی‌ها و اجرای درست قوانین بازار سرمایه و در حوزه اجتماعی و فرهنگی توجه به جوانان، اجرای درست هدفمندی یارانه و جدا کردن فقرا از چرخه فقر و آوردن نشاط و شادی و شادابی در جامعه با برنامه‌های مشخص اجرایی که اعلام می‌کنند را به صراحت بدهند.

مجلس نیز در کمک به رئیس‌جمهور و دولت برای انتخاب کابینه شایسته و موفقیت همکاری و همدلی کند. شایسته است در تاریخ سال‌های ١۴٠۴-١۴٠۰ با اقدامات ارزشمندی که امید است رئیس‌جمهور منتخب با همکاری سایر قوای سه گانه انجام دهند در تاریخ کشور به نیکی نام برده شود.

در ۶ ماه اول ١۴٠٠ انتظار می‌رود واکسیناسیون اکثریت مردم با واکسن داخلی و خارجی انجام شود و از بهانه‌های سال گذشته در سلامت و حفظ جان مردم خبری نباشد. اقشار فقیر و آسیب پذیر با هماهنگی بین نهادهای خدماتی مانند بهزیستی، کمیته امداد، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، اوقاف، آستان قدس رضوی و نهادهای خیریه مردمی و جلوگیری از موازی کاری اثرگذاری بهتری داشته باشند و دولت نیز تکلیف خود را در اجرای صحیح هدفمندی یارانه‌ها انجام دهد.

همچنین انتظار می رود حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری و خود اتکایی باید با قوت ادامه پیدا کند و با کاهش بوروکراسی و دخالت دولت و مجلس کارآفرینان در عمل حمایت خاص شوند. امید است در ۱۴۰۰ همدلی بین مردم و به‌ویژه قوای سه‌گانه بیشتر شود و شفافیت اقتصادی و سیاسی و مبارزه با فساد به‌عنوان یک دستور اساسی رئیس‌جمهور بعدی قرار گیرد و با کمک مجلس و به‌ویژه قوه‌قضائیه و حمایت رهبری برای اصلاح قوانین و مقررات و شرکت‌های خصولتی‌ها و زیاده خواهان، تحت نظارت و کنترل دقیق قرار گیرند.

۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱
کد خبر: 12889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =