الزامات تحقق شعار سال/ گزارش‌های ساختگی دستگاه‌ها کمکی به تحقق شعار سال نمی‌کند

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به الزامات تحقق شعار سال گفت: اگر قرار باشد سالها نامگذاری شوند اما دستگاه‌ها با گزارش‌های ساختگی خود وضعیت را خوب نشان دهند و مردم همچنان در صف مرغ باشند یعنی عملاً اتفاق خاصی نیفتاده است.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، مهدی غضنفری، وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در مصاحبه با رادیو با بیان شعار سال «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها» به سه موضوع که در نامگذاری ها مورد غفلت مسئولان اجرایی قرار می گیرد اشاره کرد و گفت: موضوع اول سیستم و سامانه سنجش است که باید در کنار این نامگذاری ها وجود داشته باشد تا تحقق هدف نامگذاری شده را بررسی کند.

وی افزود: موضوع دوم، مشخص نشدن تکلیف دستگاه ها و تقسیم وظایف در تحقق شعار سال است و موضوع سوم هم عدم تبیین محدوده شعار در سطح کلان است.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت اظهارکرد: وقتی این سه موضوع مهم در کنار شعار سال محقق نمی شود یعنی نامگذاری سال صرفاً به یک آئین و مناسک تبدیل شده و فقط آن را احترام می کنیم که خاصیت چندانی هم ندارد.

غضنفری نامگذاری سالها از سوی مقام معظم رهبری را بسیار دقیق و متناسب با وضعیت کشور دانست و گفت: دستگاه های اجرایی ذیربط به ویژه دستگاه غیرحزبی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام باید نامگذاری ها را به این سه موضوع مهم مجهز کند و یک گزارش کار هم در پایان هر سال ارائه دهد.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به چرایی ضرورت وجود یک سیستم سنجش برای تحقق شعار سال گفت: بسیاری از دستگاه ها گزارشات را دستکاری می کنند و عدد و رقم می سازند و به همین دلیل هم باید یک سامانه سنجش شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: باید بررسی کرد که آیا نامگذاری سال تأثیری بر نرخ رشد اقتصادی و بهتر شدن درآمد و معیشت مردم دارد یا خیر که البته در این چند سال وضعیت برعکس بوده و نرخ تورم از نرخ افزایش حقوقها بالاتر بوده و طبقه متوسط به طبقه فقیر و طبقه فقیر هم به زیر خط فقر کشیده شده اند.

غضنفری ادامه داد: اگر قرار باشد ما سالها را نامگذاری کنیم و دستگاه ها هم با گزارش های ساختگی خود وضعیت را خوب نشان دهند اما مردم همچنان در صف مرغ باشند یعنی عملاً اتفاق خاصی نیفتاده و موفق عمل نکردیم.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجه به اینکه مفاهیم کیفی و اقتصادی در جامعه همچون نرخ رشد اقتصادی و نرخ سرمایه گذاری به یک گفتمان معمول ترجمه و تفسیر نشده و همه مردم با آن آشنا نیستند لذا در چنین جامعه ای طبیعی است که رئیس جمهور بگوید من در خودرو که نشستم می فهمم مردم راضی هستند.

وی افزود: دولت باید با واحدهای سنجش اقتصادی با مردم حرف بزند یعنی رئیس جمهور هر سال به جای پیام تبریک نوروزی که مملو از گفتار کیفی است، باید به خاطر وضعیت شاخص های منفی از مردم عذرخواهی کند و به خاطر شاخص های مثبت هم به مردم تبریک بگوید و برنامه خود را برای بهبود شاخص ها ارائه دهد.

غضنفری بودجه را از جمله ابزار دولت برای هدایت و تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری بیشتر دانست و گفت: برای تبدیل سرمایه به تجهیزات تولید لازم است که دولت ریسک بلندمدت سرمایه گذاری را کاهش دهد و در بحث مجوزهای طاقت فرسا نیز اقدامی کند.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت تأکیدکرد: دولت در سال «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها» باید شکست های بازار را که باعث کشیده شدن سرمایه ها به سمت چاله های بدبختی می شود به سمت قله های خوشبختی هدایت کند.

وی با اذعان به عقب ماندگی دولت در حقوق و دستمزدها و حقوق بازنشستگی و کسری بودجه گفت: به قدری شاهد کم کاری ها در سرمایه گذاری صندوق های وابسته به دولت هستیم که دیگر صندوق های پرثروتی نداریم.

غضنفری تصریح کرد: سوء مدیریت در سطوح مختلف معمولاً خودش را در شاخص های اقتصادی نشان می دهد اما ما فقط ظاهرسازی می کنیم و با تصمیمات بی فایده، عملاً معضلات به بحران تبدیل می شوند.

۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
کد خبر: 12846

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha