کاهش ۲۴ هزار و ۳۳۲ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات بورس و فرابورس از ۱۹ هزار میلیارد تومان گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز گرچه ۲۴ هزار و ۳۳۲ واحد کاهش یافت، اما ارزش معاملات بورس و فرابورس از ۱۹ هزار میلیارد تومان هم گذشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها در محدوده شاخص یک میلیون و ۴۰۰ هزار در نوسان است، امروز از ابتدای روز با کاهش شاخص روبرو شد به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با افت ۲۴ هزار و ۳۳۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۴۲۳ هزار و ۵۸۱ واحد رسید. در عین حال شاخص کل با معیار هموزن امروز با رشد ۵۰۳۹ واحدی به رقم ۴۷۳ هزار و ۵۴۸ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۶۶۰ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۹.۲ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲.۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از ۶ هزار و ۶۸۵ میلیارد تومان رسید را در نظر گیریم، ارزش امروز معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس به بیش از ۱۹ هزار و ۴۵ میلیارد تومان نرسید.

امروز شاخص‌های هموزن بورس مثبت بوده و سایر شاخص‌ها منفی شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام ۱.۶ درصد کاهش یافتند، ‌اما شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر یک یک درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور ۱.۳ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۲.۱ درصد افت کرد و شاخص بازار دوم ۱.۱ درصد کاهش یافت.

نمادهایی که قبلا شاخص‌ساز بودند امروز همگی در کاهش شاخص مؤثر بودند به گونه‌ای که بیشترین اثر کاهشی در شاخص را نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، ‌ ملی مس،  شستا، فولاد مبارکه، هلدینگ نفت و گاز، پتروشیمی تأمین، پالایش نفت اصفهان و ایران خودرو بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل شستا، ملی مس ایران، سرمایه گذاری سیمان تأمین، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، بانک تجارت و ایران خودرو بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل ۶۹ واحد کاهش یافت و به رقم ۲۰ هزار و ۷۳ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۳۶۹ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۳.۷ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب یک میلیون نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۶۸۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ آهن گهر زمین و آریاساسول بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، پتروشیمی مارون و ذوب‌آهن به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل سرمایه گذاری سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر پارس، چوب خزر کاسپین، بانک دی، توسعه مسیر برق گیلان، دامپروری ملارد شیر و دامداری تلیسه نمونه بوده‌اند.

بنا بر این گزارش، با توجه به این که بازار بورس همراه با ریسک و نوسان است، بنابراین باید با تحلیل و مطالعه و مشاوره با افراد امین و متخصص وارد این بازار شد و به هیچ وجه از سیگنال‌فروشان و کانال‌های سیگنال‌دهنده و فضای مجازی غیررسمی پیروی نکنیم و سرمایه‌گذاری در بورس حتماً از محل پس انداز انجام شود.

در این بین با توجه به ارزنده بودن ارزش معاملات بورس و فرابورس که روزانه بین ۱۷ تا ۲۷ هزار میلیارد تومان در حال نوسان است، این ارقام ارزنده است، بنابراین باید برای حمایت از بازار اولا شرکت‌های جدید وارد بورس شوند، ثانیا مقامات دولتی به قول‌هایی که داده‌اند عمل کنند.

به عنوان مثال قرار بود صندوق دارا سوم مرکب از باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات ارائه شود که هنوز عملی نشده، همچنین بنا بر قول دژپسند وزیر اقتصاد قرار بود باقیمانده سهام دولت در سرمایه گذاری امید و باقیمانده سهام دولت در سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی،  وبانک، در بورس ارائه شود که این قول‌ها هم عملی نشد.

همچنین شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قول داده بود، سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی،  شستا تا سقف ۲۰ درصد در سال جاری در بورس ارائه شود که این قول هم عملی نشده و این بدقولی‌ها باعث کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران بورس به مقامات دولتی شده است.

افت ارزش پالایش یکم

از طرفی قرار بود از سهام پالایش یکم یا همان دارا دوم حمایت شود، در حالی که قیمت پالایش در حال حاضر از قیمت عرضه اولیه هم پایین افتاده است و این نشان می‌دهد مردمی که پس‌اندازهای اندک خود را برای خرید پالایشی به بورس آورده‌اند، در حال حاضر ضرر کرده‌اند، به گونه‌ای که هر واحد پالایشی را ۱۰ هزار تومان خریده بودند که امروز قیمت آن ۸ هزار و ۱۷۴ تومان بوده است و این نشان می‌دهد دولت برای حفظ سرمایه مردم و پس‌انداز ملی حتماً از صندوق‌های ارائه شده در بورس باید حمایت کند.

۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
کد خبر: 11443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =