• کدام واکسن‌ها در برابر ابتلا به کرونا و فوت مقاوم‌ترند ؟

  کدام واکسن‌ها در برابر ابتلا به کرونا و فوت مقاوم‌ترند ؟

  اینکه کدام واکسن در دنیا اثربخشی و ایمنی بالاتری در برابر ابتلا به کووید ۱۹ و حتی فوت دارند، سوال بسیاری از مردم است. در ایران نیز با توجه به تزریق دو نوع واکسن سینوفارم و آسترازنکا نیز این سوال مطرح می شود که کدام واکسن ایمن‌تر است؟ دکتر محسن یعقوبی استاد اقتصاد سلامت دانشگاه مرسر ایالت جورجیا در آمریکا به این پرسش پاسخ می‌دهد.

 • رشد ۳۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۵/۱۳)
 • واکنش دلار به تنفیذ رئیسی

  واکنش دلار به تنفیذ رئیسی

  پس از تنفیذ رئیس‌جمهور جدید، معامله‌گران ارزی منتظر مراسم تحلیف، سخنان رئیسی و ترکیب کابینه‌اش هستند، چرا که به عقیده آن‌ها صحبت‌های رییس دولت جدید دو پهلو بود.

 • چهار اولویت اقتصادی دولت رئیسی

  چهار اولویت اقتصادی دولت رئیسی

  ابراهیم رئیسی، رییس جمهور کشور در مراسم تنفیذ خود عنوان کرد که مسئله کسری بودجه، ثبات بازار بورس، کنترل تورم، مسئله کرونا جزو مسائل کلیدی است و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است.

 • مهمانان خارجی مراسم تحلیف

  مهمانان خارجی مراسم تحلیف

  برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب در سایه کرونای دلتا یکی از مهم ترین مواردی است که سخنگوی هیات رئیسه مجلس در نشست خبری امروز به آن اشاره کرد. لزوم رعایت پروتکل ها و محدودیت های برخی کشورهای خارجی از جمله مهم ترین نکات مطرح شده بود. اما میزبان چند کشور و چه سازمان هایی خواهیم بود؟ سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران پاسخ می دهد.

 • افت ۲۲۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۵/۱۱)
 • حال هورالعظیم اندکی بهتر شد
 • رشد ۸۷۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۵/۱۰)
 • یک جهیزیه اقتصادی چقدر آب می‌خورد ؟

  یک جهیزیه اقتصادی چقدر آب می‌خورد ؟

  هزینه جهیزیه طی سال‌های اخیر رشد بالایی کرده است، رشدی بالاتر از تورم. علت این بود که کالاهای بادوام، وابستگی بیشتری به نرخ ارز دارند. بازار داخل نیز به دلیل تحریم‌ها، از شرکت‌های خارجی خالی شد و برندهای داخلی توانستند با حذف رقیب به فروش بیشتر بپردازند. اکنون یک جهیزیه ارزان با چند میلیون تومان جمع می‌شود؟

 • رشد ۳۴۹۶۲ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۵/۹)
 • راستی آزمایی وعده مسکن در دولت رئیسی

  راستی آزمایی وعده مسکن در دولت رئیسی

  ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم، برنامه‌هایی برای بازار مسکن در سر دارد. مهمترین جز این برنامه‌ها، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی و موضوع مالیات بر سفته‌بازی است. البته یک تله جلوی پای دولت بعدی در مسیر مالیات ستانی وجود دارد. ذهن یاران رئیسی در حوزه اقتصاد مسکن درباره وام خرید متفاوت از مدافعان افزایش مبلغ تسهیلات است. در این برنامه متراژ، دکتر داود سوری اقتصاددان به بحث و بررسی سیاست نخست پرداخته و فرید قدیری در بخش آکادمی سیاست دوم را توضیح می‌دهد.

 • آیا کسب مدال المپیک، نتیجه درآمد بیشتر کشورهاست؟

  آیا کسب مدال المپیک، نتیجه درآمد بیشتر کشورهاست؟

  یکی از نمودهای توسعه هر کشور، موفقیت در عرصه ورزش است که مدال‌های المپیک از این حیث می‌تواند بهترین شاخص باشد. اگر چند کشور معدود تازه استقلال‌یافته شوروی سابق که به طور تاریخی اهل ورزش هستند و کشورهای فقیر و با اقتصاد کوچکی چون «کنیا»، «جاماییکا» و «اتیوپی» که به طور ژنتیکی استعداد رشته پرمدالِ دوومیدانی را دارند کنار بگذاریم، «رتبه ۳۰ کشور برتر در المپیک» با «رتبه اقتصادی آنها» همبستگی معناداری دارد. در این گزارش نمودار تولید ناخالص داخلی بر پایه برابری قدرت خرید (بانک جهانی) در کنار مجموع مدال‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ رسم شده است. درآمد بیشتر در یک اقتصاد باعث می‌شود، یک کشور امکانات بیشتری برای «استعدادیابی»، «احداث ورزشگاه‌ها»، «برقراری اردوها و کمپ‌های آماده‌سازی داخلی و خارجی» و «به کارگیری مربیان کارآزموده داخلی و خارجی» داشته باشد.

 • افزایش ۱۶۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۵/۶)
 • پروژه‌های انتقال آب از خوزستان به اصفهان براندازانه بود
 • افت ۸۴۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۵/۵)
 • ریشه اصلی کم‌آبی چیست؟

  ریشه اصلی کم‌آبی چیست؟

  کم‌آبی و مشکلات اخیر ناشی از کم‌ شدن آب رودخانه‌ها در خوزستان سرخط خبرهاست. برخی معتقدند که احداث سد تنها دلیل کم‌آبی در کشور است، برخی دیگر طرح‌های انتقال آب را تنها مقصر می‌دانند. دکتر «بنفشه زهرایی» استاد مهندسی آب دانشگاه تهران،مشکلات پایه‌ای حقوقی، نبود بازارهای کارا و قیمت‌های صحیح آب و صدمات مداوم بخش کشاورزی را از اصلی‌ترین عوامل نوسانات و ناپایداری آبی در سال‌های مختلف می‌داند.

 • رشد ۱۲۰۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۵/۴)
 • حال و روز انبار خودروسازان

  حال و روز انبار خودروسازان

  خودروسازان در حالی از نیمه تابستان ۹۹ تا اسفندماه، به انبارهای خود به طور متوسط ماهانه ۱۲.۸ درصد اضافه کردند اما در اردیبهشت امسال به یکباره رشد فروش آنها ۲۷ درصد بیش از تولید بوده است و همین موضوع باعث شد تا موجودی انبار خودروسازان کاهش یابد. منبع این آمار، پژوهشکده پولی و بانکی کشور است.

 • قطع امید از نجات فوری اقتصاد ایران

  قطع امید از نجات فوری اقتصاد ایران

  عده‌ای می‌گویند که آنقدر چالش‌های اقتصادی در ایران وخیم است که نمی‌توان به بهبود اوضاع حداقل در کوتاه مدت امیدوار بود و دیگر فرقی نمی‌کند که چه کسی رئیس جمهور باشد، عده‌ای دیگر اما امیدوار هستند. آنها اعتقاد دارند با تغییر دولت امکان در پیش گرفتن سیاست‌هایی وجود دارد که وضعیت به سرعت بهتر شود. نظر اقتصاددان‌های برجسته به کدام یک از این گروه‌ها نزدیک است؟ دکتر مسعود نیلی، استاد برجسته اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در کنار بررسی این دیدگاه‌ها به واکاوی اصلی‌ترین چالش‌های اقتصادی دولت‌ آینده پردخته است.

 • ۲۰ درصد ایرانی‌ها در بورس ؟

  ۲۰ درصد ایرانی‌ها در بورس ؟

  در نظرسنجی جدیدی که ایسپا انجام داده، سوال جالبی از افراد پرسیده شده است: آیا در ۲ سال گذشته در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید یا خیر؟ جواب حدود ۲۰ درصد افراد مثبت بوده است! جالب‌تر اینجاست که از این تعداد وقتی سوال شده که بازده پورتفوی آنها منفی است یا مثبت؟ حدود ۷۷ درصد گفته‌اند که در ضرر هستند! این درحالی است که از تیر ۱۳۹۸ تا امروز که حدود ۲ سال می‌گذرد، رشد شاخص کل عددی در حدود ۵ برابر بوده است! داستان از چه قرار است؟

 • داستان راندن تورم از آمریکا

  داستان راندن تورم از آمریکا

  مروری بر یک ورق از اقتصاد آمریکا، زمانی که آمریکا تورم را برای همیشه کنار گذاشت. در سال ۱۹۷۹ پاول ولکر به ریاست فدرال رزرو رسید و سکان پولی آمریکا را به دست گرفت. سیاست تورم زدایی که پاول ولکر آن را اجرا کرد چه بود؟ ولکر چگونه آن را اجرایی کرد؟

 • فروشنده پشیمان بورس

  فروشنده پشیمان بورس

  در یک سال و نیم گذشته که بورس فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته و بسیاری از افراد تازه وارد، تجربه ای گران بها را در این مدت کسب کردند، بودند کسانی که بعضا تصمیماتی گرفته اند که آنها را پشیمان کرده است.

 • رشد ۸۴۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۴/۲۸)
 • تورم، عامل بیماری‌های روانی/ بلایی که مشکلات اقتصادی بر سر روان مردم می‌آورد + ویدیو

  تورم، عامل بیماری‌های روانی/ بلایی که مشکلات اقتصادی بر سر روان مردم می‌آورد + ویدیو

  رضا شیرالی، دبیر کمیته روانپزشکی اجتماعی انجمن روانپزشکان: عوامل اجتماعی و اقتصادی نقش موثری در ایجاد بیماری‌های روان‌پزشکی دارند. تورم‌های بی‌سابقه، افزایش فقر و عوامل اقتصادی فردی، نقش بسیار مهمی در ایجاد یا تداوم بیماری‌های روان‌پزشکی دارند.

 • کاهش ۸۳۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۴/۲۷)
 • پیش‌ بینی بانک مرکزی از روند تورم

  پیش‌ بینی بانک مرکزی از روند تورم

  بانک مرکزی گزارشی از مجموعه تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزی در راستای دستیابی به اهداف و ماموریت‌های یاد شده در خردادماه ۱۴۰۰ منتشر کرده است. گزارشی که شاید بشود گفت دارای دو لایه بیرونی و درونی است. در بخش بیرونی با آمار واردات و صادرات و قیمت ارز در بازار آزاد و قیمت ارز در سامانه نیما و تحلیل بازار سرمایه و مسکن در خرداد ۱۴۰۰ مواجهیم. در بخش دوم با اعداد و ارقام و درصدهایی در خصوص پول و نقدینگی و شبه پول و پایه پولی و نرخ سود در بازار بین بانکی و نرخ اوراق خزانه که هر کدام دارای پیامی پنهان هستند. مثلا اینکه دلیل افزایش رشد پایه پولی در پایان بهار پرداخت دو تنخواه به دولت بوده است اولی برای خزانه دومی برای خرید تضمینی گندم.

 • رشــد ۵۷۰۰ واحدی شاخص بورس (۱۴۰۰/۴/۲۶)
 • آیا گرانی سیمان دائمی خواهد بود؟

  آیا گرانی سیمان دائمی خواهد بود؟

  در روزهایی که یکی از اصلی‌ترین صحبت‌های فعالان بازار سرمایه، قطعی برق در صنعت سیمان و فولاد است، به این موضوع پرداخته‌ایم که چرا وزارت نیرو، این صنایع و مشخصا صنعت سیمان را مورد فشار قرار داد؟ اساسا در پروسه تولید سیمان، مصرف برق چه نقش و میزانی دارد؟ آیا گرانی حاصل در قیمت سیمان در بورس کالا و همچنین بازار به همین یک دلیل است؟ و مهمترین سوال اینکه آیا این افزایش دائمی خواهد بود یا موقت؟

 • معمای بدهی خارجی

  معمای بدهی خارجی

  بدهی خارجی به مجموعه تعهدات ایجاد شده در نتیجه گشایش اعتبار اسنادی تسهیلات دریافتی از بانک جهانی و سایر سازمان ها و نهادهای بین المللی و البته تامین مالی پروژه ها از طریق فاینانس، پیش فروش نفت و اوراق قرضه بین المللی گفته می‌شود. اما همواره این سوال مطرح بوده که آیا این سیاست توسط دولت‌ها درست است یا غلط. ادبیات موضوعی این بحث در اقتصاد از بعد جنگ جهانی دوم و کمک آمریکا به اروپا آغاز شد و با بحران مالی دهه ۸۰ در کشورهای در حال توسعه به محل جدل تبدیل شد و در سالیان بعد با توسعه آماری و تئوریک فضاهای آکادمیک، تحقیقات وسیعی روی آن انجام گرفت.

 • خودروهای دپویی در راه بازار

  خودروهای دپویی در راه بازار

  وزیر کشور از ترخیص بیش از نیمی از خودروهای دپو شده در گمرک های کشور خبر داده است. در گزارش رحمانی فضلی آمده در سال ۹۸ آمار خودروهای بلاتکلیف و دپوشده در گمرک‌های سه استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان با تعداد ۵۱۰۸ دستگاه خودرو شناسایی شده و تاکنون ۲۸۵۹ دستگاه از این خودروهای بلاتکلیف تعیین تکلیف و ترخیص شده و تعداد ۲۲۴۹ دستگاه به دلایلی مانند پرونده قضایی، عدم ثبت سفارش و... کماکان در این گمرک ها باقی مانده است. آخرین خبرها حکایت از این دارد که خودروهای دپو شده زیر ۲۵۰۰ سی سی برای فروش در داخل و خودروهای لوکس بالای ۲۵۰۰ سی سی برای تردد در مناطق آزاد واگذار خواهند شد.